Стъпка 1. Хигиена.
Като за начало трябва да измия всичко. За целта ще ми трябват сода каустик за старите засъхнали остатъци по стъкларията и веро или FC-21 разтвор 1:1000 за по-незамърсените съдове и прибори. Където е нужна само дезинфекция, ще ползвам Окорон-12 разтвор 1:1000.
Стъпка 2. Мелене на малца.
Поръчах си го смелен, така че тази стъпка я пропускам
Стъпка 3. Озахаряване на малца.
Ще започна с варка 15 литра по рецептата на Виктор за първа бира, като намаля количеството наполовина. За тази стъпка ще ми трябват малц - 2 кг, вода - 6 литра, съд, термометър и захаромер. Български малц нямаше (както е по рецептата ), затова взех пейл ейл малц на Вайерман. Вода мисля да взема "Девин изворна" или каквато друга трапезна нискоминерална има в магазина. Съд взех 30 литра казан от неръждавейка.
Загрявам водата до 35-40 градуса, добавям малца и задържам на тази температура 15-20 минути. Малца директно във водата ли го сипвам или в торба? Бях гледал в една тема, че mayosha го слага в "торба за промиване – ръчно сделана от памучна тениска". Торбата за гравитачно прецеждане за това ли служи?
След това вдигам температурата до 50-53 градуса и задържам 20 минути. После вдигам до 67 градуса и задържам 45 минути с разлика от не повече от 1-2 градуса. И накрая загрявам до 72 градуса и задържам 15 минути. Следва йодна проба. Ако йодът си промени цвета, да задържа ли още на 72 градуса и до кога, или да продължавам?
Загрявам до 78 градуса, като малко преди това съм сложил и водата за промиването да се топли, също на 78 градуса. За целта ще ми трябва още 8 литра от същата вода и втори съд. Вторият съд ми е 15 литров казан пак от неръждавейка.
Меря захарността, трябва да е от порядъка на 18-20%. А как точно се мери? Някъде видях, че измерванията се правят при температура 20 градуса, защото за толкова са калибрирани уредите. Трябва ли да темперирам пробата на 20 градуса преди измерването или меря на колкото е и внасям корекциии за 20 градуса?
Стъпка 4. Прецеждане и промиване на пивната мъст.
Необходими уреди и материали: лаутертюн и някакво канче за пресипване.
Според инструкциите от темата за първата бира:
В отделен съд с двойно дъно и канелка (лаутертюн) - ако не можеш да си го направиш - продава се за 15-20лв. Гледа се леглото с малцовите трици да не остава сухо и се долива периодично по един два литра вода с темп. 78 гр. (надвишиш ли я - прецеждането става прекалено бавно , ако ли пък е под 50-60 гр. има опасност да се екстрахират горчиви танини от люспите на малца) Като за първи опит те съветвам да го караш на максимална скорост без да се замисляш за това колко е бистра течността -нека е мътна,но да не изстива.
Това е най-досадната част. Можеш да си спестиш време като не чакаш докрай, а започнеш да подгряваш още на 50-60 % ОТ крайното количество прецедена течност, за което ти трябва още един съд за събиране. По време на завирането ще доливаш главния съд.
Това обяснение обаче не ми е много ясно. Трябва да изсипя всичката пивна мъст заедно с триците от големия казан в лаутертюна, да отворя канелката, и докато течността се връща в големия казан, да доливам топла вода от малкия, докато всичко изтече в големия, а триците останат в лаутертюна, така ли? Или ако съм използвал торба, лаутертюн не ми трябва? Звучи ми като това да са два различни начина за едно и също нещо, ама да питам
След прецеждането меря захарността и си я записвам. На този етап се очаква да е около 10-11%.
Стъпка 5. Варене на пивната мъст и охмеляване.
Слагам казана на котлона да заври и го оставям да ври без капак общо час и половина. В началото на вренето (10 мин. след завиране) се слага главната порция хмел за горчивината. За първи опит приемам грубо грам на литър при 10% алфа киселини - за Халертау нека е 1.5 гр. на литър, защото той е със 7% алфа киселини. Хубаво, ама аз си падам по по-горчивата бира и взех Херкулес със 17% алфа киселини и мисля да сложа 10-12 грама да видим какво ще стане Надявам се, това не е проблем. В края на вренето се слага ароматичната порция хмел - за първата варка може да сложа 5 грама, ама може и да го пропусна.
Стъпка 6. Охлаждане на водна баня или с чилър (серпентина) до 20 градуса.
Серпентина нямам, но навън има сняг и мисля да изкарам казана и да натрупам сняг около него. Ако снегът се стопи до тогава, ще опитам варианта с лед. А за в бъдеще ще майсторя чилър, ама това като му дойде времето.
Меря пак захарността и си я записвам. Това ще ми е началната плътност, очаква се да е между 11,5 и 13%.
Стъпка 7. Финално прецеждане през тензух и зареждане на ферментатора.
За тази стъпка ще ми трябват маркуч, тензух, ферментатор, тапа и воден клапан. За ферментатор си намерих една жълта стъклена дамаджана 25 литра с кош. Тензух, тапа и воден клапан също имам, само остана да видя какви маркучи има по магазините.
Тук е времето да се подготвят дрождите, 5 грама и половина Нотингам в моя случай. Сипват се в чаша с 50-60 мл. вода с температура около 25-30 градуса. Там престояват не повече от 20 минути, за да не умрат от глад.
След това внимателно прехвърлям мъстта през марля към ферментатора, като се старая утайките да си останат в казана. Аерирам обилно чрез раздрусване, добавям дрождите и затварям с водния клапан. Оставям ферментатора на стайна температура да си ферментира, събирам всичко останало, измивам го добре и го прибирам.
Стъпка 8. Главна ферментация.
След 8-12 часа водния клапан започва да бълбука, на 24-тия час вече ферментацията е в силата си, на 48-я час започва да затихва, а на 72-ия едва се забелязва нещо. Изчаквам да мине седмица.
Стъпка 9. Бутилиране
Мия и стерилизирам бутилките, капачките и маркуча. Нареждам бутилките да се отцеждат. Меря захарността, т.е. крайната плътност, и пиша в дневника. Разтварям около 100 грама захар във вода. По рецепта е 1%, ама аз не обичам бирата да ми е много газирана, затова ще намаля малко захарта, пък с времето ще си намеря моята мярка. Сипвам захарта за газировка във ферментатора, разбърквам и разливам по бутилките, като всяка бутилка се затваря веднага след като се напълни.
Вече мога да сметна приблизително алкохола по формулката:
Алкохол в обемни проценти = (начален екстракт в гр. Плато - краен екстракт в гр. Плато) * 0.52
Към изчисленото по-горе добавям и около 0.25% още заради допълнителната захар по време на бутилковата газировка. Ама къде точно се добавят тези 0.25% - в скобите или в края на формулката? Като се замисля, трябва да са вътре в скобите, а коефициентът 0.52 показва КПД-то на дрождите в преобразуването на захарите в алкохол
Стъпка 10. Отлежаване.
Държа бутилките на стайна температура една седмица да се газират, след това една-две седмици в мазето на студено, и следва - дегустация.
И накрая ще обобщя какво оборудване имам:
Книжлето Домашна бира ? - Това е лесно !
Дневник на варките
ФИНК ОКОРОН 12
ФИНК FC 21
Сода каустик на люспи
Ръкавици
Казан неръждавейка 30 литра
Казан неръждавейка 15 литра
Стъклена мерителна каничка 1 литър
Стъклена мерителна чашка 150 милилитра
Решетъчна лъжица
Електронен термометър за храни от -50 до 300 градуса
Хидрометър (захаромер) - български по Брикс 0-30%
Лаутертюн тип "съд в съд" с канелка и доп.диск
Торба за гравитачно прецеждане 10л.
Охлаждаща серпентина - това още е в проект...
Маркуч, може и с кранче
тензух
Йодна тинктура
Капкомер
Стъклена дамаджана 25 литра
Коркова тапа
Воден клапан S-образен
Бутилки - до момента около 2 каси и се увеличават всеки ден
Четка за почистване на бутилки
Капачки нови 26мм за бирени бутилки 100бр.
Затварачка за бирени бутилки "Емили"
Някъде нещо да пропускам или да греша?