Ето и моето откриване на сезона. Както се шегувахме - простирах, без да съм прал.
Далечният край на простира.
От ляво на дясно - пилешки гърди, свинска рибица, свински врат. Пилешкото и рибицата са подправени еднотипно - по едно парче натурално, с ронена чубрица, с пушен червен пипер и с подправка за скара на "Стел-Арго" (трудно се намира извън търновския регион, явно е местен производител, най-сполучливата според мен готова смес за скара).
Вратът е мой вариант на роле "Трапезица", но без вкарването в говежди апендикс. Подправки - две парчета със счукан черен пипер и чесън, едно натурално, само с чесън, едно с чесън и подправката за скара.
Чесън слагам на всяко сушено месо. Пилешкото и рибицата кисна за десетина минути в чеснова вода (пасирам глава чесън във вода), а вратът зрее с чесъна.
Приготвяне.
За врата модифицирах тази рецепта:
http://forum.gorna.net/viewtopic.php?t=117151Увеличих солта двойно, с посоченото количество изхвърлих една партида.
Разцепвам по дължина и "оглаждам" врата (изрязвам стърчащи парченца). Посолявам всяко парче по отделно с 40-45гр/кг сол и го поставям в торбичка с цип и в хладилника. След два-три дни изхвърлям отделената вода. Намазвам със счукан чесън и посипвам със средно едър счукан черен пипер (пресявам счукания през ситно и едро сито, ползвам каквото не мине през ситното), или подправката за скара и връщам в торбичките. "Вакуумирам" ги с потапяне във вода и връщам в хладилника за 3-4 седмици, като обръщам през нклк дни.
Нанизвам ги на добре измити свински опашки и окачам да съхнат.
Аналогично действам с рибицата и пилешките филета, но със следните разлики:
- чесънът след зреенето, накисване в чеснова вода;
- намалено време за узряване - пилешкото седмица, рибицата до три;
- подправяне след узряване;
- 25-30 гр сол за пилешкото, 35-40 за рибицата;
- обръщам пилешкото всеки ден.
Забележки:
Внимавайте със сушенето на пилешкото! Много бързо пресъхва.
Пилешкото филе не е особено сполучливо натурално или с чубрица. Повече няма да слагам. Рибицата е горе-долу приемлива с червен пипер, но по-добре с чубрица и най-добре с подправката за скара. Всичко се получи най-добре с нея. Но внимавайте с количеството, много е ароматна, в никакъв случай не спазвайте посоченото на опаковката, просто поръсете леко, без да покривате плътно повърхността.
И за печене на месо на скара не спазвайте указанията, намалете подправката поне наполовина.
По същия начин правя пастърма от говеждо сърце или телешки шол/филе. Чесънът след узряване.
Подправки - за сърцето ронена чубрица, за телешко филе/шол червен пипер и чимен (но сухи, разните кашички с вино или каквото там слагат имат склонност да мухлясват и имат твърде силен и натрапчив вкус), а най-добре натурално, само с чесъна.
А най-лесното мезе е да изсушите карначета. Но трябва да са качествени, само от месо
Получават се бирени пръчици.
Винаги суша месо с мерено количество сол. Рецепти от рода "кисни Х дни в торба сол, обезсолявай Х часа на течаща вода" ми се струват глупави - защо да вкарваме вода в месото, което ще съхне?!
Не притискам месото. Излишната вода я изхвърлям още в началото, а подреждането плътно едно до друго при узряването в хладилника оформя парчетата. А че не били идеално плоски и гладки, не е важно, и без това не запазват формата си дълго