Опиши го по-подробно - има ли нещо като на пластмаси или лепило в аромата, а във вкуса - малко като на формалдехид (на болница) ?
Възможно е да имаш лека зараза от диви дрожди или бактерии.
Или просто дрождите си са гроги за газировката и самите те пускат лоши миризми - решението е да се внесат малко свежи дрожди от лек стартер с малцовия екстракт още преди да са започнали да свалят екстракта му.
Или да се бистри със студ или с желатин преди бутилиране и да се ползват чисти дрожди за бутилкова газировка Маури Брю Драут или Ф-2 (Ферментис).
Има ги в магазина.
Дозата е минимална - 1 гр. за 20л.
Въобще, бутилковата газировка е колкото проста, толкова и сложна - ако се стремим към перфектен вкус.
Ето няколко насоки :
1. Дрождите да са в кондиция. Иначе произвеждат лоши аромати. (Например - представете си че сте недозаквасили и температурата на ферментация е била ниска - дрождите едвам са успели да изферментират екстракта и сега вие ги гърчите в бутилките при още по-лоши условия - налягане, липса на минерали, и т.н.)
2. Лека протеинова пауза при майшуването внася доста азот и аминокиселини за дрождите. Другия подход е - изкуствено внасяне на минерали - ДАФ или Фосфат композе. Ако ще се прави това - или да е в последните мин. на варката или да се кипне вода и в нея да се сипе дозата минерали заради дезинфекцията.
(Моят лош опит сочи че колкото пъти съм сипвал минерали директно във ферментатора, толкова пъти после пия вкисната бира)
3. Плавно заквасване с лек стартер и плавно регулиране на температурата на ферментация. Към края на ферментацията да се повиши леко температурата, както за лагерни, така и за ейлови ферментации. По тоя начин дрождите в края на ферментацията успяват по-лесно да си изферментират докрай екстракта и едновременно да си оберат "екскрементите" - диацетил или ацеталдехид и др.
4. В бутилките да се внася вместо проста захар - малцов екстракт във вид на замразена след варката мъст или малцов екстракт , а също така и свежи дрожди по някакъв начин - лек стартер, друга култура дрожди (изисква добро утаяване на основния щам чрез студ или бистрител)
5. Бутилките да се газират на достатъчно висока темп. за щама дрожди - за ейлове с ейлови дрожди поне 20гр., за лагерни с лагерни дрожди - 15градуса.
Възможно е да се газират лагерни бири с ейлови дрожди за бутилкова газировка - Маури Брю Драут или Ферментис Ф-2 - тогава температурата за газировка ще е 20гр., а не 15 !
Стремежът ни трябва да е хем да има достатъчно дрожди за газировка в бутилката, хем да са малко като утайка.
Многото дрожди ще направят добра и бърза газировка, но впоследсствие ще лизират и ще развалят вкуса на бирата след месец отлежаване примерно, но в началотро ще е добра.
Малкото дрожди ще имат проблемна ферментация за газировката и може да дадат лоши миризми, но след време ще способстват за по-дълго отлежаване.
Всичко е въпрос на баланс и опит.
И накрая - ще узреете за газирането в кег с налягане от ЦО2 бутилката