Имам някакъв странен проблем с ферментацията на последната варка. Всъщност не знам дали е проблем, или само си внушавам.
Предистория - започнах да ферментирам в хладилник, сложих термостат директно на захранването. Хладилникът е малък, не се събира ферментора, така че слагам две туби по 11 л от минерална вода.
Сварих бирата, разделих на две равни части по около 8 л и сложих в тубите. Измерих захарността, 12,4 едната, 12,8 другата. Отдавам го или на грешка в отчитането, или на нееднаква плътност на мъстта след утаяването. Направих нещо като стартер с около литър мъст. Разделих го по равно между двете туби, да съм допуснал грешка с не повече от 20-30 мл. Сложих и 200 мл мъст с малко мая на топло, да знам каква крайна захарност да очаквам. Поддържах в хладилника 15-16*С, толерансът на термостата ми е 1*. Първи мехурчета на водния клапан пуснаха кажи-речи по едно време, около 6 часа след засяването.
И тук стана странното. Едната туба спря да пуска мехурчета четири дни по-късно. Другата продължаваше и тази сутрин, на 11-я ден. В тестовата мъст на втория ден захарността беше се установила на 6,4 (с рефрактометър некоригирано, нямам коригираните стойности пред мен). Същата стойност имат и двете туби на 4-5-я ден. Но едната продължава да бълбука. В същата премерих захарност 6,8 два дни след като беше 6,4, след ден пак е 6,4
Визуално двете туби изглеждат еднакво. Всички дрожди са утаени, почти няма пяна на повърхността. По-мътна е, отколкото преди засяването, но това ми се струва обичайно, все така е било при мен. Еднакво количество утайка, еднаква остатъчна захарност, еднакъв вид... но едната още бълбука.
Притесних се за заразяване, което да е продължило ферментацията, но няма нито несвойствени миризми, нито започва да пада захарността.
Започвам да си мисля, че си внушавам проблема. Че тубата бълбука само като отворя хладилника (няма как да следя какво става без да отворя). Че си имам "бира на Шрьодингер"
Тубата е външната, по-близо до вратата, да не се затопля при отварянето? Но има бълбукане секунди след отваряне на вратата, след това си продължава на равномерен интервал. Толкова ли бързо да се стопли СО2 в тубата? Вярно, че стената е много тънка, но все пак...
Сухото охмеляване ми стои вече седмица. Няма да я чакам повече. Довечера бутилирам.Стискайте палци.
П.П. Някой беше препоръчал стъклени топчета като тежест за торбичката (дамски чорап при мен) за сухо охмеляване. Сложих по 20 топчета в чорап, изобщо не задържаха чорапите под повърхността. Скоро след потапянето се изпълниха с СО2 и изплуваха. Замислям се за двойка неодимови магнити, единия в чорапа, другия под дъното на тубата. Ще задържи със сигурност, но дали никеловото покритие на магнитите няма да прецака бирата?