Може, не проблем и не е вярно че ще боли глава.
Напротив, най-чист алкохол се получава от чистата захар.
Обаче , ще се позагуби малцовия характер на дестилата и той ще започне да бие на водка вместо на уиски.
Но за посочените пропорции, не е проблем да се добави 10л. вода и 3кг. захар, може и едно пакетче лимонтозу защото с водата и захарта се вдига леко пеха-то , а лимонтозуто го компенсира.
Но не повече от 1 пакетче от 7 гр.лимонтозу на 10л. вода.
За повишаване захарността на материала в Шотландия практикуват следната схема :
1. При първото озахаряване се източва сладката пивна мъст (19% захарност при 1:3 зърно:вода) и само тя влиза във ферментатора.
2. Започва се промиване с около 2л. вода на 1кг. зърно и тези промивни води са с около 6-7% захарност. Те не се смесват с първата сладка пивна мъст, а с тях се прави второ озахаряване като се добавя още 1-2л. вода и още по 1 кг. зърно на всеки 3 л. течност. (А тя вече не е само вода, а е с някаква захарност още преди озахаряването - около 3-4% )
3. След второто озахаряване се източва втората сладка пивна мъст, която е вече с 22-23% захарност и тя се добавя към ферментиращата вече първа с 19% и общата им става все едно е 21-22 била.
4. Следва ново промиване с по 2л. вода на кг. зърно и събиране на вторите промивни води които сега са с около 8% захарност, добавяне на още 1-2л. вода и нов 1кг. зърно за трето озахаряване.
5. Извършва се поредното озахаряване (трето) и т.н. до безкрай.
В крайна сметка във ферментатора се установява някаква приблизителна захарност от около 22-23-24 % и процесите се повтарят до безкрайност докато дистилерията работи.
Отделно - озахаряванията траят по 12 часа, защото се гони максимум ферментативност на материала, тъй като се препработват хиляди тонове зърно.
Но, за нас е важен вкусът, а не цената.
Ай, наздраве.