Понеделник след работа бутилирах втората варка с добавяне на 9 гр/л течен малцов екстракт, вече са твърди бутилките, но този път ще изчакам една пълна седмица. Не сложих допълнително дрожди за ферментацията (първия път сложих Safbrew F2, но вероятно от тях беше по-мътна).
Първоначално бях планирал три малки варки, да усетя нещата, но се отказах от третата. Направо увеличих количествата. И това свърших понеделник след работа.
Спрях се на рецептата на Виктор за Нова-ТВ червен ейл, но ми се наложи да я модифицирам. Имах подготвена смес за третата варка от 1,2 кг Пейл ейл, 0,2 кг Караарома и 0,1 кг Карамюних2. Добавих малц така че да се получи максимално близо до рецептата на Виктор. Промених и хмела, според каквото имах налично. Наложи се още една промяна в движение.
Съставки:
- 3,9 кг Пейл ейл
- 0,6 кг Караарома
- 0,4 кг Карапилз
- 0,1 кг Карамюних2
- 47 гр. Цитра
- 60 гр. Нортерн брюър
- 11 гр Нотингам
Озахаряване:
- 70' на 67,5-66,5*
- 35' на 70,5-68,5*
- 70' за промиване на 75-78*
Екстрактивност 61% (много съм разочарован)
Охмеляване:
- 35гр НБ за 65'
- 15гр НБ и 15гр Ц за 35'
- 2гр ирландски мъх за 15'
- 5гр НБ и 25гр Ц за 10'
- 5гр НБ и 7гр Ц след приключване на варенето, в горещата мъст
Очаквани 56 IBU.
Озахарявах в хладилна чанта с две температурни паузи и загряване със strike water. Използвах този калкулатор
http://www.brewersfriend.com/mash/ и планът беше:
- смесване на 5кг малц (24,5*) с 12,5л вода на 75,1*, 45 мин пауза, съотношение малц-вода 1:2,5
- доливане на 2,2л вряща вода (98*) до 72 градуса и 15 мин пауза, съотношение 1:3
- доливане на 5л вряща вода до 78* и mashout, съотношение 1:4
Общо 19,2 литра вода за озахаряване и 18 за промиване (малко над обичайното), а тази за озахаряване в крайна сметка достигна 20.
Нещата не се развиха по план. Хладилната чанта имаше много малки тиоплинни загуби, но дори и така планираната схема се провали и не достигнах планираните температури за втората пауза и промиването, въпреки че увеличих леко водата за втория страйк. Забавянето беше заради бавното загряване на водата за страйк на котлона, не прецених добре времето.
Йодната проба мина още на 45-тата минута от първата пауза.
Ниската екстрактивност вероятно е защото си спестих бъркането, опасявах се от изстиване на сместа при отваряне на чантата (оказа се грешка).
Промиването също се забави, заради проблеми с фунията, описана в предни постове. Направих нова, малко по-голяма, уж от същия вид, но с малко по-тънка стена. От загряването омекна и се смачка, тензухът запуши маркуча. Докато я стабилизирам, минаха 20-ина минути, загрявах наново водата за промиване. След това промиването мина без проблем по познатия начин - сифонно източване през фунията, доливане на вода, разбъркване нклк минути, ново източване.....
В крайна сметка изкарах 33 литра на 9,2%.
Варене с 2кВ бързовар в бидон от полиетилен с висока плътност. Понесе загряването без проблем, леко омекна, но нямаше деформации. Бързоварът не опираше дъното или стените. Но за това количество 2кВ е малко, вренето не беше достатъчно интензивно. По тази причина изпарението беше по-слабо, крайното количество по-голямо и с по-ниска захарност, излезе на 10,6% и падна до 10 на следващата вечер преди засяването. Добре че усетих проблема навреме, поне хмела да коригирам. Описаното по-горе е окончателния вариант, включващ всичко, което имах. Привърших варенето 0:30 във вторник.
Охлаждането се оказа голям проблем. Нямам серпентина. Не можах да събера бидона в никакъв съд за водна баня, а и дебелата стена щеше да намали топлоотдаването. Водата вкъщи е 18*... Добре че нощта и следващия ден бяха студени, оставих да си изстива само, покрито с напоена с окорон кърпа и затворен капак. 20 часа след варенето беше много добре утаено и бистро, на 28*, източих, една част охлаждах в 11л туба от минерална вода под душа на водна мъгла, другото във ферментора с 3 замразени дезинфекцирани бутилки по 1 литър. В крайна сметка свалих до 19* и засях с 11гр Нотингам. Сложих ферментора срещу климатика увит в мокра кърпа, температурата падна до 17* след 12 часа. Активност на клапана няма, не успях да уплътня капака.
Малко ме е срам, но ще си призная. Компенсирах ниската захарност с добавяне преди засяването на течен малцов екстракт и захар (преварени и охладени), до получаване на 11,3% захарност.
Оправдах мнението, че третата варка е критична. Особено при увеличаване на количеството и смяна на инвентара.
Давам си почивка. Няма да варя нова бира, докато не реша проблема с охлаждането. Въртят ми се разни алтернативни идеи с подръчни материали. А също и вариант на Brewer master, чакам една помпа за гореща вода.