Първото е повторение от темата за първата ми бира, но нали този раздел е за подобни неща.
Нямам лаутернтюн и не ми се правеше. Затова измислих нещо различно:
Надупкана на 2-3 см от горния край фуния, парче маркуч, тензух и кабелна превръзка. Тензухът се закрепва на фунията, добре опънат и се закрепя с кабелната превръзка. Маркучът стърчи вътре във фунията, но не стига до горния й ръб, тензухът също не трябва да опира до маркуча (при първия опит опря, запуши тензуха точно пред маркуча и спря да тече, рязах го в движение).
Как се използва? След озахаряването и загряването на 78*, фунията се потапя с отвора си надолу в съда и се започва източване. Трябва да се сложи твърда дръжка, да го държи неподвижно.
Източва се малко, прегъва се маркуча да спре мъстта, добавя се вода, бърка се, отпуска се маркуча, източва се малко и така до край. Течеше гладко и с добър дебит. Като свърших доливането, източих до дъно и прехвърлих малца в гивгир - пусна 200-300 грама само.
Второто е за източване с филтриране на бирата от ферментора (само ако е бутилка или галон за минерална вода) във втори съд и за последващо бутилиране.
Помпа за минерална вода с 4 тръбички и преходник за 19л галон минерална вода, малко трудно се намират. Кранчета за регулиране/спиране на въздуха за аквариумна помпичка. Еднократен филтър за гориво. Всичко добре дезинфекцирано.
При вадене на бирата от ферментора минава през едното кранче и филтъра, при бутилиране през другото и без филтър. Помпата нагнетява налягане над бирата, а не в нея, така че няма плискане или бълбукане, не мисля, че има допълнително окисляване. Маркучът слиза до дъното на съда, което също намалява достъпа до кислород.
Дължината на смукателната тръба се регулира да е малко над утайката, така няма опасност да засмуче мътилка.
Слабости и препоръки:
- ползвах 4мм маркуч и кранчета с Ф=2мм - много бавно източване, кранчетата трябва да са с по-голям дебит и маркучът да е по-дебел, може би 6мм, филтрите са за маркуч с този диаметър;
- твърде голям дебит може да увлече утайка;
- маркуч с дължина метър-метър и половина трябва да създаде достатъчно съпротивление, за да тече гладко без турбуленция;
- създаването на налягане в бутилката вкарва въздух през снадките на тръбичките, трябва да се уплътнят добре, добре че го открих при тестовете с вода;
- при силно флокулентни и седиментиращи дрожди филтърът става излишен, при мен със С04 не можа да ги помръдне, дори когато почти наврях тръбата в утайката.
///ЕДИТ
Филтърът явно отделя част от разтворения в бирата СО2.