1. Температурата е според типа на дрождите и според желанието на пивоваря да изяви или подтисне определени аромати - по-висока = повече плодови нотки (естери) и феноли, по-ниска = по-чист профил като на лагерни бири. Ако нямаш контрол на температурата - просто не се главоболи толкова. За ейлове 15-24 гр. е добре с горните съображения. За лагери - 12-15 гр.
Засяването с дрожди трябва да е по възможност с такава темп. с каквато ще е ферментацията. Ако ги наръсиш както са сухи трябва да са постояли поне 15-20 мин. на същата темп. , а не да ги извадиш от хладилника и веднага в съда с бирената мъст.
Ако е след рехидратиране - гледа се да няма голяма разлика между водата за рехидратиране и бирената мъст за заквасване (не повече от 5-10гр., по възможност даже да няма разлика)
2. Отлежаването е пак според стила бира - някои искат ниски, други високи темп. Пак казвам, че за начинаещ пивовар това е последното за мислене. Принципът е - колкото по-студено, толкова по-бързо става готова бирата. Но и без нито един ден отлежаване пак ще може да се пие за тест. Лагерна бира ферментира под 15гр., камо ли да отлежава - не, отлежава на около 0гр. ,но в краен случай 5-6 до 10гр. Смисълът е да е студено за да се утаят дрождите, а лагерните ферментират и при 7-8 гр. затова ги утаяваме с под 5гр. Ако ги избичиш на 18 - просто ще си стоят и няма да се утаят. Бирата ще е мътна и няма да е лагер.
3. Промиването има много методи, всякак става стига да се извлече максимум екстракт. А това не може да стане бързо, затова и процесът е най-досаден. Най-често се практикува - източване отдолу, вливане отгоре под формата на душ. Цели се да се влива точно колкото се източва и да се държи леглото от трици с един два пръста течност над него. Повече подробности - в скритата секция
Не защото е някаква тайна, а за да не разводняваме форума. А и не е толкова важно. Опитай и сам ще установиш верния метод, който да дава резултати за твоя случай - казан, съдове, обеми, време и т.н.
Има и лесен метод - ровни из нета за batch sparging, малко по-малка ефективност дава - източва се сладката пивна мъст, пълни се маштюна с цялото количество вода, разбърква се и се оставя да се слегне, и се източва всичко до край.
4. Както искаш така направи, но гледай захарта да е разтворена навсякъде и да влезе в еднакво количество от нея в бутилките, иначе ще имаш рзлично газирани бири.
А защо не дойдеш на срещата сега в събота ?
Ще можеш да опиташ от бирите на колегите, да размениш мнения, да се допиташ до опитни пивовари, включително и професионални.
Ей го де е В.Търново
Следващата подобна среща ще е националния конкурс за домашна бира през април.
Мястото най-вероятно ще е в София.