Да дам малко информация за сефтето на казана от LIDL! Едно са проби с водичка, друго е като започне истинската част
Малко пояснения: правя пшенична бира, върху оплетката от маркуч на дъното на казана слагам металната поставка за буркани (като гледам крачетата й да не притискат оплетката), върху която реално ляга тюла с малца. Нещо като BIAB. Реших да не използвам мрежа за комари, а тюл на два ката - той е по-ситен от мрежата, но ми се стори добра идея, а и издържа на високи температури. Защипвам го с щипки за ръба на казана. И така:
ОЗАХАРЯВАНЕ - удобството от възможността да задаваш темепратура при multi rest майшуване на малц за пшенична бира е безспорно, но имаше ситуации.
Сипвам смления малц на 45 и вдигам до 51. Казанът поддържа без проблем с леки отклонения +-1 градус при леко разбъркване. Така около 20 мин.
После вдигам до 64 и тук се забелязва аномалия, която според мен се среща често при BIAB метода - водата около малца е със съвсем различна температура в сравнение с тази отвъд торбата/мрежата/тюла! Отклонението стига до 5 градуса, явно смляното зърно, което е опрало в мрежата, създава температурна преграда. Постоянно сверявах с втори термометър. Решението е ясно - постоянно разбъркване. Ако на човек не му се свиди да върти лъжицата нон-стоп, проблеми няма.
Вдигам до 72, после йодна пробва, всичко е Ок.
След това на 78, но тук трябва яко да се бърка, при по-високи температура и след повече от час киснене, зърното и мрежата наистина обособяват зона с различна температура.
В тоя момент първи проблем - тенджерата с топла вода за промиване не е готова, нагревателят не бачка както трябва (1KW в 12 литра). Наложи се материалът да кисне още на 78, докато сложа 3KW нагревател, който бях открил случайно предния ден в един шкаф
ПРЕЦЕЖДАНЕ СЛЕД ОЗАХАРЯВАНЕ - 2 литра по-тъмна течност изтичат без проблем, връщам обратно в казана. И изведнъж спря. Оказа се, че при разбъркването съм "наместил" крачетата на поставката за буркани (така ли да наричам телта, оформена с кръгла форма, която би трябвало да отделя бурканите от дъното?) точно върху оплетката. Отстраних тоя проблем и текна. Убедих се сам колко лено тече като има водна възглавница. Водата за промиване беше нарочно в повече, събрах умишлено около 20 литра с идеята, че казанът е широк и ще има повече изпарения, докато ври.
ВАРЕНЕ - въобще не разчитах на вградения нагревател на тенджерата и добавих моя. 3 киловатовият. Ври идеално. Трябваше да използвам Халертау за вгорчаване (60 мин) и сипах над 30 грама. 15 мин. преди края сложих малко ирландски мъх и серпентината.
ОХЛАЖДАНЕ - със серпентината е песен. Много съм доволен от нея (накратко за нея в тоя
коментар) Дори се наложи мъстта да поври наново, тъй като се бяха изпарили само около 3.5 литра, а аз гоних поне 5. Беше охладена до 45, завря отново, чаках я 15-ина минути и пак охлаждах. Никакви проблеми.
ФИЛТИРАНЕ НА ПЪТ ЗА ФЕРМЕНТАТОРА - ужас
Явно 30+ грама хмел на палети в 15 литра значат много проблеми. Отделно бързото охлаждане беше създало много студена утайка (браво за което). И като се смесиха тези две неща... мале, мале. Това си е отделна тема. През оплетката минава едва-едва. Торбата за отцеждане се напълни с нещо като пластилин/глина и запецна яко. Прецедих (с много стискане) не повече от 4 литра, разлях доста, накрая ми писна и излях всичко без да отделям утайките. Събрах 13 литра във ферментора.
Изводите - казанът е удобен за поддържане на температура, но трябва да се разбърква постоянно. Оплетката в комбинация с тюл върши работа за прецеждане след озахаряване.
Отделно от това трябва да реша дали да ползвам торбички за хмел (за да спестя част от кашата при филтриране след охлаждане) и как точно да отделям утайките. Почти съм се спрял на варианта "бухай всичко да ферментира, а след 3 дни бурна ферментация ще пресипем бирата без уайката в secondary съд").