Колега, ще ти препоръчам да се запознаеш със стиловете бира според BJCP , а ако имаш желание - вземи си и книжката, която наскоро издадохме на български :
http://beer-bg.com/index.php?main_page=product_info&cPath=78_79&products_id=246В нея ги има описани достатъчно подробно.
Екстрактът е една от основните характеристики на всеки един стил бира, както са и цвета, алкохола, вкуса, аромата, газировката и т.н.
Не може да се варира в безкрайност с екстракта, защото ще се ходи от стил в стил.
Има високоекстрактни бири естествено - Руски имперски стаут, Индия пейл ейл (IPA), двойна ИПА , белгиски квадрупел, и т.н.
Има и стилове с много нисък екстракт - под 10 %
Но всичко това е описано и определено от BJCP в около 100 категории и от нас се иска да го познаваме и да се придържаме към него, а не да казваме - "Направих силна светла бира" - ама колко силна, ама с какъв хмел, с какви дрожди, с каква газировка и т.н.
По-добре е да се каже - направих добра бира от стил Индия пейл ейл, или от стип Допелбок, или от стил Барли уайн (Barley Wine)
Цветът, горчивината и даже газировката си имат системни мерки - има си единици за измерване.
Това че мейнстрийм бирите по рафтовете в етикета не си пишат стила си е техен проблем, те се интересуват само от екстракта и алкохола, защото по тях се плаща акциза. А дали ти предлагат пилзенски тип лагер или пшенична бира с лагерни дрожди (което само по себе си е нонсенс) тях не ги интересува - важното е че бирата ти била на една ръка растояние