Да, за под 50л. е общо взето глезотийка.
Но за 100 и нагоре има смисъл.
Обаче трябва да се чете и относно разликите в процеса на ферментация в ЦКТ и в отворена среда - бидон или воден клапан - все тая.
В ЦКТ има значение и височината на съда и от там налягането в долните слоеве.
Още повече се променят нещата ако решиш да ферментираш под налягане (с цел после да не газираш по какъвто и да е начин).
Разгледайте учебника на Кунце или който и да е друг (има ги из руските сайтове в превод на руски) и ще видите колко дълбока е теорията на ферментацията в различните й разновидности.
Долната конусна част има едно неоспоримо предимство - още в началото на ферментацията долу има една утайка от неща, които не са дрожди - недопрецедени белтъци, хмелови частици ит .н. - можем много лесно да се оттървем от тях с просто изпускане от най-долния кран. След което каквото падне в утайка долу е дрожди или мъртви дрожди. С ново отваряне на крана се оттърваваме и от тях и бирата си остава горе за лагеруване. Няма местене в други съдове, няма миене на други съдове и дезинфекция с всички последици - опасност от зарази, както и от оксидация.
Между другото - на многото сега започнали да пивоварят зимата колеги искам да им напомня, че топлото време много бързо ще ги приземи от еуфорията на първите успехи. И оксидацията и вкисването и заразите са 10 пъти по-чести лятото.
Но не се отчайвайте, всяка нова варка е пирон в градежа на домашния пивовар.