от victoryvt » 07 Мар 2014, 10:11
Рефлукс е стичащ се надолу по колоната втечнен дестилат.
За да има рефлукс - трябва да има дефлегматор - устройство което втечнява всички или част от издигащите се нагоре пари.
От там и започва деленето на видове рефлуксни колони - LM, CM, VM
1. LM - Liqud Management - С регулировка на течната фаза : в горната част на колоната има дефлегматор, който втечнява всичко, после под него следва отливник и тръбичка навън с кран (иглен) и от нея след крана се събира дестилата. С този кран се регулира колко от втечненото да се върне обратно надолу в колоната (рефлукс) и колко да се приеме за отделяне в съд (отлив). Отношението на върнатото количество към отлятото в съда се нарича рефлуксно число (Reflux Ratio) и варира от 0 (нищо не връщаме в колоната /кранът е отворен на макс./ и тя вече не е рефлуксна колона) до безкрайност (нищо не отнемаме, а всичко връщаме - кранът е затворен). Чрез това рефлуксно число се определя и режима на колоната.
2. CM - Cooling Management - С регулиране на охлаждането - в горната част на колоната има дефлегматор, който е така изчислен че да може да втечни всичко само в максимален режим, а иначе втечнява само част от парите, след него следва тръба и още един охладител (както е при тебе) и от там вече тече втечнен продукт. Тук рефлуксното число се регулира чрез дебита на водата през дефлегматора. Колкото повече студена вода вкарваме - толкова повече рефлукс се стича надолу в пълнежа на колоната и по-малко продукт излиза през чучура.
3. VM - Vapour Menagement - С регулиране на количеството пари - този дизайн е по-особен с това че дефлегматорът е с константно захранване с вода, но има един ръкав тръбен през който се командва колко пари да стигнат до дефлегматора и колко пари да заминат за втечняване в кондензатора и да изтекат като продукт. Регулировката става с голямо габаритен шибърен кран, който трябва да държи и на температура. Има една особеност - при веднъж зададена регулировка рефлукса зависи от моментното съдържание на алкохол в парите - към края на процеса когато алкохолът намалява в изхода започва да намалява дебита до пълно спиране. Така опашните фракции остават автоматично отделени, без да е нужна намеса на човек. Но това е за сметка на оставането им в казана (загуба на алкохол).
Най-често използваните дизайни са LM и CM, аз лично съм фен на първия, но за ракия и уиски втория май има повече привърженици.
А, забравих да обясня за пълнежа на колоната.
Това е нещо с голяма повърхност - медна или неръждаема вълна, стъклени топчета, рашинг рингс, специални пружинки от медна или неръждаема тел и т.н.
Аз лично ползвам домакинска тел за чинии - за тръба фи 54мм с височина 60см ми трябват около 6 до 8 такива (от големите дето се продават поединично).
Смисълът на пълнежа е да осигури площ на контакта между течната и парната фаза на алкохолната смес.
Отдолу откъм казана се изкачват нагоре водоалкохолни пари с определено съдържание на алкохол, което постепенно намалява в процеса на дестилация.
Отгоре надолу слиза втечнен същия продукт - в пълнежа двете фази си взаимодействат , благодарение на което в горната част на пълнежа се концентрират парите с максимално съдържание на алкохол, поради което и се получава по-добро разделяне на фракциите - ЕАФ (естероалдехидна фракция), глави, среда, опашки.
Поради концентриращото действие на рефлуксната колона в изхода тече дестилат с алкохол над 90% - максимално достижимият процент при атмосферна дестилация е 96.5%.
В твоя случай лесно можеш да приложиш CM дизайна като навиеш външно в горната част на тръбата под термометъра медна тръба фи 6мм така че да се получи външна серпентина с около 20 навивки. Трябва да се навива плътно по стената на тръбата и да се намаже гъсто с топлопроводяща паста.
Тръбата ще напълниш с тел за чинии до височина малко под долната точка на серпентината (на около 20-30см под горния край на тръбата).
И това е всичко. Естествено трябва да пуснеш вода през серпентината като по-студения край е отгоре, а отдолу да излиза гореща вода. Вариантите са два - или паралелно на водата в хладника за продукта или последователно, като в последния случай ще е пътя следния - водопроводната студена вода влиза в долната точка на хладника (както и досега) а от горния край изходящата топла вода влиза в горния извод на дефлегматора, а от долния му излиза съвсем сгорещената вода и заминава в канала или за събиране за нещо.
Естествено дебита на вода ще трябва да го увеличиш.
С дебита на водата се регулира всичко в колоната - целта е при константно загряване отдолу - да се фиксира показанието на термометъра на стойност около 78-79 гр. - тогава през чучура ще изтича дестилат с максимален алкохолен градус. Така се изкарват първачните фракции.
В последствие може да се понамали малко водата, с което термометърът да си вдигне показанието на около 80-85 и през чичира да тръгне повечко дестилат, но с по-нисък алкохолен градус (около 85%), като наближат опашките пак се увеличава дебита на водата с което се търси максимално връщане на термометъра до 78-79, което към края на процеса ще е трудно, а съвсем накрая и невъзможно.