Колега, каквато и тъмна домашна да пиеш - ще е по-добра от промишлените тъмни.
Причината е много проста.
Фабриките не варят РАЗЛИЧНИ бири !
Те варят само един вид бира - проста светла с малко малц и много сурогати (ечемик, просо, сорго, царевичен грис и т.н.), загубата на ензими заради малца я компенсират с бактериална амилаза, а загубата на минерални вещества - азот,фосфор - като добавят минералите (азотни торове - диамониев фосфат, амониев сулфат и витамин Б1 - тиамин).
Отделно - варката се прави при висока гравитация - т.е. вместо да се вари мъст с 10-11% Плато - те варят мъст с 20-21% , но не за да ни дарят с високоекстрактна бира после, а за да пестят място във ферменторите (най-скъпото в една пивоварна).
Освен това - не се вари хмел по време на варката, защото при тези големи % захарност - ефективността на отдаване на алфа киселини от хмела е много малка и те ще влязат в преразход на хмел. Решението им е още по-просто - ползва се готов хмелов екстракт, варен във ВОДА ! Да, точно така - във вода хмелът отдава максимално алфа горчивините си.
Накрая при бутилирането високоекстрактната бира от ферментора се разрежда с вода и се добавя в поток и хмеловия концентрат. Филтрира се, бутилира се и се пастьоризира, а понякога добавят и консерванти за бирите с трайност една година.
Как се правят няколкото бирени продукта ?
Много лесно - евтината бира в ПЕТ бутилки (8-9% Плато , 1.50лв. за 2л примерно) се разрежда с вода повече, отколкото по-скъпата с екстракт 10.5% Плато
Най-скъпата - се разрежда най-малко и й се пуска повече хмелов екстракт.
Как се прави тогава тъмна бира ?
Ми много просто - при разливането в бутилки към светлата се добавя тъмен бирен концентрат, закупен на цистерни от Германия.
И ето ти продукта дето иначе се рекламира че бил произведен от "подбрани сортове малц и хмел" - подбрани, ама от стоковата борса на готови бирени концентрати.
Та така - свари си една собствена бира, охмели си я по време на вренето, да ти замирише тъй както едно време миришеше покрай бирената фабрика
От малц, от хмел и ферментирана при нормалната си плътност, без филтриране на полезните дрожди, без пастьоризация и без консерванти.
Мътна, вкусна и полезна.
А между другото - малцови екстракти има в магазина, но останаха малко.
Другата седмица ще има един течен на Вайерман - Баварски пилс , а по-нататък и насипен сух светъл малцов екстракт от Мунтонс.
http://beer-bg.com/index.php?main_page=product_info&cPath=1_3&products_id=66 Но пак сметни - 11лв. за 500гр. екстракт от който ще направиш 4-5л. бира, вместо 1кг. малц за 1.50лв. от който ще направиш пак толкова бира.
Разликата е в един час повече работа.