Другари ПИВОВАРИ,
С помощта на бай Тихомир Дянков - ЧЛЕН на АДПБ (във форума bororo) сътворихме и тествахме едно много полезно приспособление за пълнене на бутилки с противоналягане.
Малко теория :
За любителите на наливната бира е известно че бирата в кега е под налягане от 1.2 до 1.5 бара (атмосфери).
Извеждането й от него става с помощта на бутилка сгъстен газ CO2 с редуцир вентил с който се наглася налягането да е същото каквото е и в кега.
Главата за кега има изводи за газ и за бира. В този за газ е свързан маркуча от редуцир-вентила, а в този за бира е свързан проточният охладител и накрая имаме ТАП (кран за разливане в чаши).
Знаете много добре, колко струва този кран, както и другите детайли.
Причината да е толкова скъп е че вътре в себе си съдържа система от канали, редуциращи плавно налягането на бирата , както и регулиране на дебита и разпенването.
Т.е. - нуждата да се налее чаша бира от кег в който тя стои с налягане нужно за газировката предполага борба с разпенването.
Всеки който се е опитал да налее бутилка бира от ТАП-а е видял че после в бутилката няма газировка.
Причината е , че газът от разтворено състояние е преминал в газообразно и вече не може да се върне обратно.
Начинът да се пълнят бутилки от кегове или танкове както е в бирената фабрика е само един - в бутилката трябва да се вкара налягане равно на налягането на бирата в кега или танка.
Това се нарича противоналягане. Иначе бирата излиза от крановете силно разпенена и газировката се губи.
Ето и самото приспособление :
http://beer-bg.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2_25&products_id=216Цена : 88лв.
Най-горе има един трипътен кран който завършва с две бързи връзки за маркучи, които са с размери 6/8 или 8/10 , по тях приспособлението се свързва към линията на въглеродния двуокис и тази на бирата в системата за разливане.
Начинът на работа е следният :
1. Бутилката се завинтва (ако е ПЕТ - 0.5, 1, 2, 2.2, 2.5 л.) на зелената капачка или се затапва на силиконовата тапа под нея (ако е стъклена 0.5 л. или друга).
2. Трипътният кран се завърта към линията на газа и бутилката се издува с налягането равно на това на кега.
3. Трипътният кран се поставя в положение да е към линията на бирата. Тя тръгва за малко и спира.
4. Пластмасовият вентил "2" се развива леко докато започне да излиза слабо газ от отвора "CO2 - out" , бирата потича и започва да пълни бутилката отдоли нагоре. Скоростта на пълнене се определя от вентила "2" и колкото повече газ излиза, толкова по-бързо става пълненето, но и разпенването е по-голямо.
5. След достигане на желаното ниво, трипътният кран се поставя в средно положение и притокът на бира спира.
6. Развива се или се разтапва бутилката и се запечатва с нейната си капачка.
Регулирането на местолопожението на блока с капачката и пластмасовият вентил става като се развие гайката "1" и се премести нагоре или надолу по тръбата целият блок посочен от "1", "2" и "3". Така могат да се пълнят всякакви дължини на бутилки и винаги тръбата да стига до дъното им.
За големите фенове на прецизността, при надуването на бутилката може да се охлаби леко вентила "2" и да се изпусне въздухът в бутилката, така се гарантира че след това няма да има кислород в нея и бирата няма да се окисли дори и минимално.
С посочената установка може да се пълнят бутилки с домашна бира и да се предлагат на трапезата и на приятелите без да имат и грам утайка и с външен вид по нищо не отстъпващ на промишлените бири.
Отпада и досадният и стресиращ процес по бутилкова доферментация, тъй като газировката на бирата в кега може да стане принудително от бутилката въглероден двуокис на разливната инсталация.
Наздраве,
и да благодарим на колегата bororo за професионалната работа по това приспособление.
И весели празници на всички.