Представям ви бърз превод от един руски документ по темата. С уговорката, че в БГ не съм срещал йод в ампули, а само в шишета 50 и 100мл.
Документа съм го прикачил, но
от тук го изтеглих.
Техника за дезинфекция на домашно оборудване с аптечен йод.Аптечният разтвор на йод се продава в малки ампули с обем 10мл, които са удобни за дезинфекция на оборудването в домашното пивоварство. В разтвора се съдържат 5% активен молекулярен разтвор на йод I
2, половин грам в ампула. Това количество е достатъчно за приготвянето на 40л дезинфекциращ разтвор с концентрация на I
2 12,5ppm (parts per million - части на милион) или 25л с концентрация 20ppm. При избора на обема вода трябва да се изходи от две съображения.
Първо, концентражията на йод в разтвора не трябва да бъде по малка от 10-12ppm.
Второ, при разтваряне на йод в неутрална вода (pH=7) примерно половината от активния молекулярем йод веднага се превръща в йодидни и йодатни йони, безвредни за бактериите. Затова ако разтворите ампула апречен йод в 25 литра вода, то се получва прекрасен деинфекциращ разтвор, способен да убие опасните за бирата живи организми. Така за относително пълно унищожение на живите организми (99,999%) в разтвор на йод с концентрация 14,6ppm за нужни 10 минути.
Спорите на плесента, наричат се
Byssochlamys fulva, се чувстват прекрасно в разтвор на йод с концентрация 445ppm ▬ в продължение на 40 минути жизнеспособност запазват 100% от спорите и чак след час от тях остават 10%. За тях примерно е неефективен и хлора.
Byssochlamys fulva не се отнася, за щастие, към замърсителите на бирата и не може да се развива в нея, но е много разпространена в природата (плесента поразява плодовете). Представям тези данни в качеството на пример, за това, че различните организми реагират по различен начин на едно дезинфекциращо средство.
Важно - не смесвайте йод с гореща вода, така вместо дезинфекциращ разтвор, много бързо ще получите безобиден разтвор на соли на йода, които в умерени дози са много полезни за здравето. Стайна температура или температура на чешмяната вода са напълно подходящи за нуждите на деизнфекцията. Бих ви посъветвал да не добавяте йод в току що налята от водопровода вода, дайте й време да изпусне свободния остатъчен хлор, след това може да добавите йод.
- След дезинфекция с йоден разтвор не е нужно да изплаквате посудата.
- Йодът оцветява дезинфекциращия разтвор в жът цвят и по неговата интензивност, след малко опит, можете да определите неговата пригодност.
- Йодът оцветява пластмасите но това не е страшно, даже е удобно – частиците замърсявания на повърхността на ферментора ще имат по-интенцивен цвят и можете лесно да ги откриете и елиминирате като потенциално място на заразяване.
- Йодният разтвор е активен при киселинна до неутрална среда и бързо се неутрализира в силно алкална.