Пускам тази тема, защото ме провокира колегата Христо с проблема с малкото екстракт.
Та предлагам тук да систематизираме всички знания за изчисление на някакви пропорции и т.н.
Започвам с проблема за ефективността на процеса в домашни условия.
Има си такъв параметър на варката - brewhouse efficiency - ефективност на извличане на екстракт.
Представлява число в проценти, което изразява какъв процент от максималния възможен екстракт т съответния малц си успял да извлечеш в крайна сметка.
Знае се предварително каквъ малц се ползва и колко той е екстрактивен, от там и след смесването на различните малцове се извлича определен екстракт.
Ето един удобен калкулатор боравещ не само с либри и галони, а и с мерки по СИ :
http://www.brewersfriend.com/brewhouse-efficiency/
Можем да зададем какви типове малц и по колко от всеки е ползвано, и накрая като измерим плътността дали ще е преди или след варене няма значение - преди варене е една плътност с един обем, а след варенето е друга плътност и съответно с намален обем, но екстракта е все един и той е вътре.
Пример - преди варене имаме 12л. с 10% екстракт, след варене - 10л. с 12% екстракт - което е все едно и също и екстракта е точно 1.2 кг. (12% от 10л.)
Е, няма да се задълбаваме в разликата между килограм мъст и литър мъст.
Използвайки този калкулатор се вижда че за 100л. бирена мъст с 12% екстракт преди ферментация е нужно теоретично 15-17 кг. малц (германски пилс малц)
Ако са 15кг. имаме 100% ефективност.
Ако са 17кг. Имаме 89% ефективност.
Така че нека всеки който има желание да си публикува резултатите от пивоваренето направи за справка една такава сверка - колко е очаквал, какво е излязло и колко се получава ефективността.
При чуждестранните постове по форуми виждам масово числа от порядъка на 75-85% ефективност.
Разбира се с програми като BeerSmith много лесно се получават тия параметри. Но има и други начини за проверка.
Светли и слабоекстрактни бири по правило са с висока ефективност, тъй като там се промива с много вода и се издърпва и всеки мграм екстракт, обратното за високоекстрактни бири - винаги има загуби, иначе трябва да се скъсаш да вриш и да изпаряваш вода.