Ето и преводи на български :
(От немски - благодарение на Даниел Трифонов)
Закон за чистотата (на бирата)
Ние постановяваме, заставаме и искаме със съвета на нашите земи, че занапред в цялото херцогство Бавария, както и в провинцията, и в нашите градове и пазари, които нямат специална организация за това, от Архангеловден (29-и септември) до Гергьовден (23-ти април), кварта (баварска = 1,069 литра) или един копф (една кратуна - полусферичен съд за течности, не съвсем една кварта) бира да се продава за не повече от един пфениг мюнхенска валута и от Герьовден до Архангеловден, квартата за не повече от два пфенига от същата валута, кратуната за не повече от три хелера (хелер - обикновено половин пфениг), трябва да се прилага изложеното по-долу наказание.
Ако някой не приготвя мартенска бира или я прави по някакъв друг начин, след това той не трябва да я продават за повече от един пфениг за кварта. Но преди всичко, ние настояваме, че от сега нататък нищо повече да не се използва за направа на бира, освен малц, хмел и вода във всички наши градове, по пазарите и по целите ни земи.
Този който умишлено нарушава закона и не остава верен на него, трябва да бъде лишен от своето буре с бира от магистрата в качеството на наказание.
Когато кръчмар купува едно, две или три бурета бира (съдържащи около 60 литра) от пивоварна в нашите градове, по пазарите и в страната и след това продава бира на народа, на него и само на него се разрешава да продава кварта или копф бира за един Хелер повече от това, което беше посочено по-горе.
Издадено от Вилхелм IV,
Херцог на Бавария,
на Гергьовден при
Инголщад, година 1516
И от руски (благодарение на Мишо Петков) :
Български текст на Закона за чистотата на бирата от 1516 г.
"Ние постановяваме и обявяваме публично заедно със Съвета на нашата земя, че отсега нататък по цялата земя на херцогство Бавария, а също във всички градове и тържища, за които няма специални правила, от Архангеловден (29 септември по католически стил) до Гергьовден (23 април по католически стил) една кварта (на нем. Maß - баварска мярка за течност равна на 1,069 литра) или една глава (на нем. Kopf - полусферична купа, съдържаща малко под 1 литър) бира да не се продава повече, отколкото за един мюнхенски пфениг, и от Гергьовден до Архенгеловден една кварта бира да се продава за не повече от 2 мюнхенски пфенига, а една глава - за не повече от три хелера (хелер е монета на стойност около половин пфениг), под страх от наказанията, посочени по долу. Ако някой не вари мартенска бира, а вари друга, или я прави по различно, то тя не може да се продава за цена по висока от 1 пфениг за кварта.
Освен това искаме да подчертаем, че отсега и за в бъдеще във всички градове, пазари и в цялата страна, за варенето на всяка бира трябва да се използват само ечемик, хмел и вода. Който съзнателно пренебрегва или престъпва тази наредба, трябва да се наказва от съда с конфискация на бирата.
Но ако кръчмар купи една, две или три бъчви бира от пивовар в нашите градове, пазари и страна, а след това го продава на обикновените селяни, то само и единствено на този кръчмар е позволено и не се забранява да продава квартата или главата бира за един хелер повече от това, което е постановено по горе.
Вилхелм IV,
херцог на Бавария,
Гергьовден,
Инголщат, 1516 г."
Благодаря и на двамата за положените усилия и им пожелавам нови и все по-успешни варки в смисъла на този закон