Здравей бъдещ колега
Тези машинки вършат работа, но само малка част от целия процес.
Моят съвет е да пробваш с наличните в домашната кухня пособия една малка варка от около 3 литра (има много писано по въпроса).
Така ще "преживееш" нещата и ще се поучиш от грешките си (за малко пари), също така ще разбереш какво оборудване ти трябва и дали искаш да се занимаваш с това хоби.
Много хора инвестират в скъпи маштуни и системи за поддържане на температурата (Rims, Herms),
но това са неща, които общо взето имат влияние върху ефективноста на извличане на захари. За един начинаещ пивовар не е от много голямо значение дали
ще има 65% или 75% ефективност. Важните неща са: контрол на температурата на ферментация и маниакална хигиена. Те ще окажат най-голямо влияние върху крайния резултат.
Давам ти пример. Купуваш тоя казан за 1100 лева, озахаряваш както му е реда и ако не прегориш дъното (проблем 1) почваш да промиваш (проблем 2).
За промиването ти трябва доста вода на 78 градуса -> купуваш допълнително бързовар и кофа - още 50 лева. После вариш. Вариш си и всичко е наред ....
докато не дойде момента да охладиш едни 40л от 100 до 17 градуса възможно най-бързо (проблем 3). Да кажем, че си инвестирал още 200 лева в хубав охладител и се справяш.
Почваш да точиш и стискаш палци да не се запуши базука филтъра (проблем 4). Слагаш мъста в две бутилки от минерална вода 19л като се чудиш как да разделиш маята на две равни части.
Лято е, топло е, от бурната ферментация температурата скача 25-26-27-28 градуса (проблем 5), не можеш да я смъкнеш кръстиш се да става за пиене. Почваш да миеш бутилки - около 75 (проблем 6),
после стерилизираш бутилки - пак 75, слагаш захар, разливаш, окисляваш, натискаш капачки. Чакаш седмица, след това се чудиш къде да ги сложиш всички тея бутилки в хладилника (проблем 7).
Чакаш още седмица и отваряш ..... опитваш и си казваш: 1500+ лева за оборудване и 20 часа работа, а бирата има вкус на гадно газирано разредено вино и мирише странно
Затова пробвай първо с подръчни материали както е описано стъпка по стъпка. Винаги можеш да похарчиш едни 2000 лева за лъскави дрънкулки.
В крайна сметка ако си твърдо решил да купуваш такава машинка ти препоръчвам Brew Monk magnus, но не забравяй, че трябва да си купиш и други неща като чилър, маркучи,
бързовар, кофи, четки, препарати, термометър, клапани, сифон, пълначка за бутилки, затварачка. И имай предвид, че пивоварния ден рядко пада под 6 часа та да си заделиш и време.
Пожелавам ти успех!