Крафт бира най-общо означава - бира произведена от малки независими пивоварни, обикновено семейна собственост, които произвеждат бира в малки партиди с фокус върху качеството на продукта без оглед на високата му цена.
Обикновено , но не задължително, крафт бирите са нефилтрирани и непастьоризирани с малък срок на годност.
Това е с цел да се запазят полезните витамини и дрожди в пивото.
Поради малкия срок на годност, обикновено (но и не задължително) крафт пивоварните са част от някакъв ресторантски и/или хотелски комплекс, в който можеш да отседнеш и освен добрата бира да се насладиш и на други неща - храна, природа, забележителности.
Капацитета на варката може да варира от 200-300л. до 3-4 тона, но все пак е доста далеч от този на големите пивоварни с инсталации от 10-20 тона нагоре.
Освен това, основна разлика между масовото комерсиално пивоварство и крафт-пивоварството е че големите производители наблягат на един или максимум няколко продукта (вида бира), които се произвеждат с години, а крафт пивоварите експериментират често с различни стилове, разновидности, добавки и т.н.
В производствения лист на една крафт пивоварна можеш да видиш почти всеки месец нова бира.
Дали голяма пивоварна може да произвежда крафт - и да и не.
Да, защото има такива опити в цял свят, както и в България - Каменица направиха собствена малка пивоварна с крафт амбиции, но ... всичко зависи от мениджмънта - дали ще проявят креативност и ще се оттърсят от старите предубеждения да се вари само жълт лагер
па макар и нефилтриран и непастьоризиран.
За мен лично крафта си остава малка семейна независима пивоварна, в която можеш да опиташ всеки месец различна бира.
Тук има доста колеги, които от домашни пивовари са станали крафт-пивовари. Нека те вземат отношение.