от Dejmos » 26 Юли 2018, 08:39
Студената мацерация не е просто държане на студено, добавя се пектолитичен ензим към смлените плодове, за да се извлече повече течност. Престояването на сока с люспите и семките на плода извлича допълнително аромати, но и танини.
Имах един експеримент - фюжън с 1/2 гроздов сок. След мацерацията пресовах гроздовата каша и в сока влезе твърде много пулпа. Понеже беше разградена от ензима, не можеше да се прецеди, утаяването с бентонит също не помогна (вероятно грешката беше моя - разбих бентонита 24 часа на магнитна бъркалка, май стана прекалено фин). Сложих сока в бирата заедно с мътилката, след ферментацията падна доста утайка, но бирата стана бистра (и двете ми бири с плодов сок станаха изненадващо бистри).
Естествено, при влагане на повече плодов сок, трябва да се преизчислява количеството внесени захари и съответно алкохола.
Плодовете трябва да са добре узрели, за да не вкарат твърде много киселина. Дори да се усещат сладки, в тях има доста киселина. След ферментацията захарите ги няма, остава киселината. Първият ми сайдер беше кисел почти като оцет.
Като правих радлер от 2/3 ръжена ИПА и 1/3 фреш портокал откислих фреша до рН4,5, за да не стане твърде кисела бирата.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл