Горе-долу се получава.
На ниска степен на хладилника (не съм мерил температурата в камерата) бирата замръзва бавно и образува сравнително едри кристали. После с бавно и внимателно отделям "сгъстената" бира с отливане в друга бутилка с фуния и маркуч до дъното, за да не се пени. Между кристалите лед има доста бира, обръщам бутилката във фунията над друга бутилка и тази бира се отделя бавно, но в нея влиза и вода от топящия се лед. Остатъка от лед с малко бира оставям да се стопи.
Проблемът е, че не знам какво има в готовата "бира". (по-скоро полуготова, защото ще повторя процеса още поне веднъж)
Чудя се как да измеря поне приблизително съдържанието й.
Използвам рефрактометъра, само за приблизителна оценка дали наистина сгъстявам бирата.
Започвам с бира, в която има 8% алкохол и остатъчен екстракт 3*В, рефрактометърът отчита 9.
След замразяването и отливането на бирата от пет бутилки имам три бутилки, които рефрактометърът отчита между 11 и 12,5, една полупълна на 7,2 и една и половина на 3-4.
Въпросът е тези измервания изобщо показват ли ми нещо?
Някой има ли съвет как да меря и как да интерпретирам измерването с рефрактометъра?--------------------------------------
Имам една идея, моля за отзиви дали има хляб в нея.
Знам, че бирата ми преди замразяване е с 8 обемни процента алкохол и 3 тегловни процента захари.
Искам, в идеалния случай, да редуцирам обема с 3/4, като отделям само вода. В края би трябвало да имам течност с ABV 32 и остатъчен екстракт 12. С известно приближение това означава, че в 100гр бира има 12гр захари, 25гр алкохол (плътност 0,79гр/см3) и 63 грама вода.
Мога да направя такава течност и да я ползвам за контролна. Като я измеря с рефрактометъра, ще знам какви показания трябва да има, когато достигна търсената плътност на айс-ейла.
Проблемът е, че вероятно ще излезе извън скалата на рефрактометъра.
Ако (когато) това стане, дали мога да взема 50 гр от тази контролна течност, да я разредя с 50 гр вода и да я измеря. После да направя същото с резултата от сгъстяването на бирата, за да знам кога съм достигнал приблизително търсения резултат.
Дали зависимостта на показанията на рефрактометъра спрямо разреждането на контролната течност е линейна? Т.е. ако разредя 1:1 с вода, показанията двойно ли ще паднат? Съответно ако разредя 1:2 с вода, тройно по-малко ли ще покаже?
(Важно уточнение. Залагам на предположението, че отделяйки леда, "затворената" в него бира съдържа пропорционални на началната суровина алкохол и захари. Т.е. колкото сгъстя захарите, толкова ще сгъстя и алкохола. Ако това не е така.... нямам никаква идея какво ще стане и какво да меря
)
П.П. Това вече не е баш помощ за проблеми. Вече е по-скоро за раздела с експерименти. Ако Виктор прецени, може да я премести там, а аз ще коригирам заглавието.
EDIT ///
Сместа от 12гр захар, 63гр вода и 25гр чист спирт според рефрактометъра е 22,5 Брикс. Няма да ми се налага да разреждам контролната проба и съответно сгъстената бира, за да ги вкарам в диапазона на рефрактометъра.
Единствената неизвестна величина, която остана, е дали спиртът и остатъчният екстракт "се сгъстяват" пропорционално. Залагам на да. Накрая може да оставя 100 грама от готовото нещо да се изпари изцяло, за да видя колко захари са останали. Но това е съмнителен подход, никога не мога да съм сигурен дали съм изпарил всичката вода, захарите са хигроскопични.
EDIT 2 ///
Направих малко експерименти, за да установя как рефрактометърът мери алкохола. Направих контролни разтвори с концентрация на алкохол от 50% до 3%. Открих, че показанията на рефрактометъра са пропорционални на процента алкохол, т.е. зависимостта е линейна. Рефрактометърът показва 2,8 пъти по-ниска стойност от алкохолното съдържание, изразено в проценти - ABV 50 отговаря на показания 17,8. Направих над 20 измервания, за да усредня резултата и да намаля грешката от отчитане.
Има разлика спрямо измерването на контролната проба по-горе. Според това измерване и откритата зависимост, рефрактометърът би трябвало да покаже 23,4, а не 22,5. Предполагам, че резултатът от контролната проба е по-точен, там бях много по-прецизен и измервах съставките с аптекарска везна, докато за това измерване дозирах със спринцовка и в добавка съм губил по капка разтвор за всяко измерване. Тогава коефициентът е 3, а не 2,8.