Когато дрождите са си така от ферментатора взети и сложени в хладилника не издържат достатъчно време за да може един домовар да си направи добър набор от дрожди за избиране от хладилника. Но си има начин.
След като са измити и утаени добре, взема се добре дезинфекциран съд и се смесва от гъстата утайка дрожди със изотоничен разтвор 0.9% NaCl (продава се в аптеките, под 2лв литъра е). Смесването е 1/5 дрожди/разтвор (на всеки 1мл дрожди по 5мл разтвор). После затваряте херметично, слагате в хладилника и така държат година и нагоре.
По принцип проблема при съхранението им в хладилник е че ако седят много време без да са обработени, почват или да се подуват или да се дехидратират според зависи средата в която са какво осмотично налягане има спрямо тях. Ако е по малко, почват да се дехидратират и да се свиват, ако е по голямо почват да се подуват и се пръскат. Но когато се смесят 1/5 със изотоничен разтвор, осмотичното налягане е същото и са във равновесие със околната среда. Лягат си и си почиват на дъното на съда, без да се подуват или свиват. И така държат много време.
Няма значение колко големи са съдовете в които ще се съхраняват може да са 10мл може и дори 100мл , важното е:
1. Да са идеално дезинфекцирани (още по-добре ако са изварени за малко в тенджера под налягане)
2. През целият процес да се поддържа идеална чистота на всичко което докосва дрождите
3. Да се спазва съотношението 1/5 на дрожди/разтвор
4. Съдовете да се затварят добре херметично
И също така да напомня, че в 1мл от тази утайка има по малко от 1 милиард клетки. Задължително трябва да се направи стартер за използването им, тъй като за заквасване на нормален ейл 20л са нужни над 200 милиарда.
При малки количества стартера трябва да е 2 стъпки, първата 200мл и втората 1500мл