от Dejmos » 10 Окт 2016, 07:18
Имахме същия проблем с бялото вино, но не го хванахме навреме, а чак след ферментацията.
Доста четох постфактум (най-ценното на българина било втория акъл, дето му идва след белята). Разбрах, че продукцията на сероводород е нормална в малки количества и си се изпарява заедно със СО2. Но появи ли се в по-големи количества, причините били недостиг на кислород или минерали за дрождите.
Ние сложихме 10гр фосфат композе на 100 литра сок заедно с дрождите, при малко презасяване (24 вместо 20 гр/100л). Т.е. минералите трябва да са били достатъчни, и остава кислорода. За сравнение, гроздето за ракия със същите дрожди и плуваща шапка, разбърквана енергични 2-3 на ден не замириса изобщо.
А виното смърдеше направо на канал.
Вероятно и при теб причината е недостиг на кислород.
Добрата новина е, че с 2-3 претакания с достъп на кислород нещата се оправиха. Надявам се да не сме го окислили. Добавих и 5гр/100 ФК, но след приключване на ферментацията едва ли е повлиял изобщо.
Има и лоша новина. Ако миризмата не се разкара навреме, сероводородът се свързва с алкохола и произвежда стабилни смрадливи съединения. Меркаптани и разни други. И тях вече не можем да ги махнем.
Намерих и едно доста крайно решение - добавяне на син камък. Дозите варираха в различните източници - от 1гр на 100 литра до 1 грам на тон вино. Свързва сярата и пада като утайка. Не посмяхме да пробваме.
Едно време някои винари, включително дядо ми, са практикували първото откаляване да се прави през медна мрежа. Явно целта е добавяне на медни йони, които да свържат сероводорода. Но така не може да се дозира, не се знае какво количество мед ще влезе в реакция с виното, което има доста ниско рН.
Бири - 28, плюс 5 пъти Apple Cider с купен ябълков сок
Малц/зърно - 120 кг.
Последна бира - "Двамата болни", светъл ейл
Последна друга напитка - медовина, брага, каберн-ейл