Недей, ползвай ензим и задръж ферментацията 24 часа, почти няма разлика.
Освен това пектолитичния ензим ще ти даде и повече рандеман на сок - ще имаш повече вино от единица грозде, за сметка на джибрите - ако след това ги правиш на ракия де.
Мачкане и премахване на чепките, сулфитиране, след 4-5 часа внасяне на ензима, след още 24 часа - внасяне на дрождите, алкохолна ферментация с постоянно следене и контрол на темп. за няколко дена, при показание около 1% по захаромера изтакане на ширата, ако имаш преса - пресоване (някои не смесват пресованото с отточеното вино), внасяне на бактериите за ЯМКФ и поддържане на темп. поне 18 гр. ако може и 20 и нагоре за седмица поне, откаляване, поддържане още седмица на 18-20 гр. , след това може вече да пада надолу , второ откаляване и при желание сулфитиране с малка доза (1/2) и от там насетне чакане и студ за избистряне и формиране.
На първите мартенски или априлски стопляния - бистрене с бентонит, който има шихтов филтър - филтриране , леко сулфитиране , а може и без него и в бутилките.
После бутилките в мазето на постоянна температура, наклонени ...
Наесен като почнеш новото вино , чак тогава ще имаш готово и превъзходно вино (или винен оцет
)
Това беше за червено вино. Може да се добавят и специални танини преди и след ферментацията, но аз не го правя.
Преди бутилирането, ако има нужда - откисляване с калиев бикарбонат, но само ако наистина е кисело. Ако е така обаче , бутилирането му се обезмисля - по-добре да се изпие бързо.
По-дълго от година отлежаване има смисъл само за силни вина, добре структурирани, текстурирани, с много полифеноли, и обикновено се изисква и специален щам и подбор на сорта и самото грозде.
За бяло - разликата е в това че ферментира само сока, още след смилането се източва и пресова. Бистрене с бентонит на сока, естествено преди това сулфитиране , ферментация, откаляване , изчакване, откаляване , студ, откаляване, бистрене с бентонит или желатин, филтрация който може , сулфитиране леко и бутилиране.
Но все пак трябва да е станало колкото може по-бистро само.
ЯМКФ не се търси, киселинността му придава свежест.
Туй то.
От там насетне - УХТ Пловдив при професорите