Първо добре дошъл колега
Сега относно зададените от теб въпроси: Оставам с впечатление, че не си разбрал добре нещата. Обикновено преди бутилиране ферментацията е протекла до край (или почти до край, но дори да е останало нещо, то е минимално), тоест трябва да се убедим, че е приключила преди да бутилираме. Това може да стане с измерване на показанията относно захарността в два последователни дни и/или с измерване на външната и температурата във ферментатора. Ако двете температури са равни и захарността не пада 1-2 дни, това значи с голяма вероятност, че ферментацията е приключила. По отношение на другият ти въпрос, не е нужно да се измерва захарността в бирата, когато сложиш захар, мъст или др. за газировка. Това показание не е меродавно, не ни интересува и в никакъв случай не може да ни покаже някаква коректна стойност. Това е така, защото количеството захари, нужни за газировка при всяка конкретна бира са различни и зависят от много фактори (количество на бирата, стила на бирата, субективното желание на пивоваря колко да бъде газирана неговата бира, както и нейната начална захарност преди ферментация, ако ще се газира с отделена пивна мъст). За това бих ти предложил следното, тъй като си начинаещ пивовар, възприеми следната "тактика", която винаги носи добри резултати, особено в началото:
1. Когато правиш ейлови бири, обикновено 7 дни са напълно достатъчни за да протече нормална ферментация. Има дрожди, които им е нужно дори по-малко!
2. Преди бутилирането прехвърли бирата в друг съд (от който ще пълниш бутилките) и добави разтвор на 100-200 мл. вода с разтворената захар за газировка (обикновено 6-7 гр. на литър е добре), като предварително този разтвор си го оставил няколко минути да поври на котлона.
3. Остави бутилираната бира за 7 дни на стайна температура и задължително бутилирай една ПВЦ бутилка (няма значение нейния обем). По тази ПВЦ бутилка ще следиш дали бирата се газира добре (колкото по-твърда става, толкова по-газирана бира се очаква). На 7-мия ден може да охладиш за няколко часа в хладилник една бутилка и да дегустираш бирата, което ще ти покаже нагледно дали газировката се е получила добре. Ако си доволен от резултата, местиш цялото количество в хладилника и следва отлежаване според стила, търпението и възможностите на пивоваря
Обикновено поне 7 дни е добре да отлежи бирата, това подобрява пяната (неотлежалата бира може да има пяна на по-едри мехури от колкото след отлежаване, което я прави по-фина), балансира вкусовете и като цяло променя самата бира - избистря я, изпъква малцовия характер за сметка на хмела и т.н.
Надявам се да ти е станало в общи линии ясно, моят съвет е в началото да правиш базови стъпки във всеки един процес, тоест такива, които дават в повечето случаи добри резултати и да не се впускаш в подробности. С натрупването на варки неминуемо ще натрупаш опит и сам ще започнеш да откриваш и да си коригираш грешките, като по този начин се подобряваш! Успех и чакаме да се похвалиш с продукция!