Страница 1 от 7
Вино 2017
Публикувано на:
28 Сеп 2017, 10:41
от dog123
Здравейте приятели!
На 24 този месец ,отново заредихме бидоните с мерло /25%/ и каберне савиньон /24%/ , и при спазване на технологията от миналата година чакаме ферментацията да си свърши работата./ сулфатизиране , дрожди , бъркане 2 пъти дневно /
Обаче ..... Миналата година в Мелник , пихме местно полусухо /сладникаво / вино , което ни се услади . Та половинката в прав текст ми заяви " Ако ми направиш такова вино , ще ти правя компания при употребата му" !
Аз си обичам жената , искам да и угодя ,и въпроса ми към вас е , как аджеба да стопирам ферментацията на част от двете джибри , за да има вино което да се услажда и на половинката ми?
Предварително ви благодаря за съветите и отделеното от вас време.
Наздраве !
Re: Вино 2017
Публикувано на:
29 Сеп 2017, 06:25
от dani_94
С охлаждане и не му давай да се стопля, защото ще се газира леко...
Re: Вино 2017
Публикувано на:
29 Сеп 2017, 10:59
от dog123
За съжаление в Софето трайно охлаждане , няма как да му причиня. Утре ще реши да се сгрява времето и съм до там. Със сулфатизиране чета , може да остане привкус и мирис. Със пастьоризация чета вероятно ще има вкус на варено .....
Може би ще отделя някакво малко количество и ще го набамкам в хладилника. Друго за сега като сигурен метод , не намирам и не знам....
Благодаря , Дани!
Re: Вино 2017
Публикувано на:
29 Сеп 2017, 16:33
от dr_slavov
Днес един колега и сподели как навремото баба му е правила сладко вино. Отварям форума и .....тема.
Та ето я технологията:
Отделят гроздова мъст веднага след смачването. Добавят захар и започват да варят до консистенция на рядък мармалад. Това нещо се налива горещо в бутилки. След това отваряш и добавяш към готовото вино на вкус. Но само колкото ще се консумира на момента. Предполагам, че навремето са го правили за да подобрят вкуса на киселчоците които са се получавали.
Re: Вино 2017
Публикувано на:
29 Сеп 2017, 19:38
от Dejmos
Защо да има вкус на варено след пастьоризация? Ако се пастьоризира за по-дълго време на 60-80 градуса, ще има ли такъв вкус?
Каквото и да направиш различно от сулфатиране (предполагам не би слагал разни консерванти като калиев сорбат?), хигиената след това трябва да е направо параноична. Остатъчната захар ще е идеална среда за всякакви зарази, а алкохол 10-12% не е достатъчен да предпази от развитие на гадините.
На сайдера слагах малко стевия. Не е ферментируема захар, няма да поддържа ферментация или развитие на зарази, но е много сладка и трябва да се тества предварително на вкус. Обаче ако направиш същото няма да е полусухо вино, а подсладено нормално вино.
Re: Вино 2017
Публикувано на:
01 Окт 2017, 11:15
от ВескоВарна
Привет! За втора година правя вино, за съжаление за разлика от бирата се прави веднъж в годината и опит се трупа бавно. Купих мерло 200кг от проверен источник, цена 1лв/кг, 22% захар ... но нямаше едно развалено зърно. Добавих 2кг захар за да го докарам до класическите 23%. Роних, стерилизирах и след 4,5ч добавих стартера от FX10, както и пектолитичен ензим. Дотук супер! Излезе към 120л.
Какво ме притеснява ... преточих го след почти 9дни. По рефрактомер захарноста е 7-8%, което след корекцията отива към отрицателна стойност... закъснял ли съм?
Другия проблем е, че макар склада да е добре изолиран t падна на 16*С, а на виното даже към 15 ... Първоначалния план беше да го съхранявам в друго помещение с постоянна t 20С, но понеже трябваше да го пренасям на 20м, а и там си държа бирата(когато варя), не исках да разпръсквам други дрожди из въздуха ... Трябва ли да го затопля?
Благодаря предварително!
Re: Вино 2017
Публикувано на:
01 Окт 2017, 11:45
от dog123
Значи , в Мелник го слагат на студено и ферментацията спира, обаче те дрожди селектирани не ползват. Предполагам дивите лесно се спират . Смислена информация за пастьоризирано , прочетох единствено в руски форум. Ясно бе написано че ще има привкус на варено колкото и да са правилни температурите. А ако объркаш нещо , и на печено може да има. До колегата с падналата температура - аз бих преместил виното в темперираното помещение. Не се притеснявайте за разпръскване на дрожди , за това слагаме селектирани дрожди , ако попадне друга , тя е по слаба и другите я подтиснат. Не сте източили късно според мен .
Re: Вино 2017
Публикувано на:
01 Окт 2017, 12:23
от ВескоВарна
За съжаление преместването вече не е вариант, 120л бидон със съмнително качество пълен до пръсване ... няма как. Днес доизцедих още една кофа от джибрите, като го доливах имаше балончета по виното...май не е спряла ферментацията. Дават го да се затопли времето ... ще видим
Re: Вино 2017
Публикувано на:
02 Окт 2017, 18:54
от IvayloSf
Колеги и аз да се включа по темата. За първа година се хващам да правя вино. Поради тази причина взех само 100 кила грозде 8/2 каберне/мерло. Обаче като го смачкаха(циганите с машинката) меря с рефрактометъра и показва 17 В. Това нормално ли е, рефрактометъра ли лъже? Дайте съвет какво да правя? Ферментацията вече е започнала леко, но все още ми показва 17В.
Re: Вино 2017
Публикувано на:
02 Окт 2017, 19:24
от Foreigner
За тазгодишната реколта захарността е твърде ниска. Опитай да направиш измерване с още един уред - примерно прецеди само сок и измери относителната плътност. Ако е толкова, на 100 литра мъст добави 6 кг захар, за да стигнеш до 23 Брикс. Не си писал слагал ли си дрожди и подхранка. Ако не си, по-добре по-малко захар, че дивите може и да не се справят. Важно е и помещението, където действаш да е с поне 20 градуса температура. Иначе рефрактометърът започва да лъже, когато вече имаме наличие на алкохол - във форума има таблица за корекции.