Да, точно така-основния принцип е: " Всичко добавено в началото на варката, допринася за вкуса, а всичко добавено в края- за аромата."!
Това се отнася за всичко, както за хмел, така и за плодове, подправки, подсладители и т.н.
IBU калкулаторите са много полезни, но не е зле и да се разбира принципа на който работят. В посочената по-горе таблица, формулата е за пресмятане утилизацията на алфа киселини от ЦЕЛИ хмелови шишарки, а не от пелети. При процеса на пелетизация, хмела се нарязва на ситно и съответно при добавянето му в казана, етеричните масла се разтварят много по-ефективно във врящата мъст. Тоест, количественото усвояване на алфа киселините е по-голямо.
За сравнение, при 60+ минути на варене, усвояването при пелетите е 30% (0.30 десетично), докато за цели шишарки е 24% (0.24). Прилагам таблица с по-подробно описание на утилизацията при съответното време.

- clip_image002.gif (2.66 KiB) Прегледано 38772 пъти
Добре е също да се има предвид, че съдържанието на алфа киселини в хмела варира от година на година, в съответствие с климатичните условия и почвените особености. При Nugget, например, диапазона е между 9 и 14, а отделно зависи и преди колко време е пакетиран и при какви условия е съхраняван. Горчивината намалява с възрастта, а също и при съхранение при неподходяща температура ( стайна). Ориентировъчно, винаги трябва да се гледат характеристиките посочени от производителя, върху пакета.
И така,
Стойностите, които ни трябват за да изчислим IBU единиците за горчивина са следните:
W(weight)- количеството на хмела в грамове
А%- алфа киселините на хмела в десетични стойности (пр. 9%= 0.09).
U%- процентовото усвояване (утилизация) на алфа киселините, отново в десетична стойност (според таблицата).
V- обема на
крайното количество пивна мъст в литри, преди добавянето на дрождите.
C- коригиращ коефициент. За мъст с плътност (
G) по-висока от 1.050 SG (12.38 градуса Плато)
по време на варенето, т.е. тогава когато добавяме хмела, се използва следното уравнение:
C= 1+ [(G-1.050):0.2]Ако
G по време на варенето е по-малко от 1.050, то
C е равно на 1.
Самата формула е следната:
IBU= (W x U% x A% x 1,000): (V x C)Ако искаме да изчислим какво количество хмел ни е нужно за да постигнем определена горчивина, уравнението изглежда ето така:
W= (V x C x IBU): (U% x A% x 1000)Разбира се, тези изчисления се правят при всяка отделна добавка на хмел в казана, независимо колко са и дали целта им е да допринесат за горчивина или за аромат на пивото.
Надявам се да съм бил полезен!
