Здравейте!
Нов съм в домашното пивоварство, това е третия ми опит. Първият се получи доста успешен с един Pale Ale, отчетох доста пропуски за бъдещето. За целта водя и записки в дневника на любителя пивовар За втори опит реших да пробвам с готов малцов екстракт Mangrove Jack's IPA със сухо охмеляване. Наричам го опит със степче. Всичко мина горе долу по рецепта, но след отлежаването се оказа, че се е получил т.нар. "гашинг" и 80% от бирата излиза от бутилката под формата на пяна при отваряне.... С много мъка излях всички бутилки... Реших, че ще си карам по традиционния начин, който макар много по-трудоемък и времеемък е истинския начин да си направим домашно пиво
Пиша относно третия ми опит - не спазвам рецепти, падам си повече по импровизацията, доколко е вярна, незнам...
Малц: 2kg Chateau Munich, 1kg Chateau Abbey, 1kg Chateau Biscuit - общо 4 кг за 20л бира
Озахаряването ми се получи бавно, по принцип исках да е еднотемпературно, тъй като го правя на малък котлон и трудно регулирам темп, та: Загрях 12л вода до 70градуса, сложих торбата, падна темп и поддържах около 66 гр. На 70-та мин направих йодна проба, не беше добра и продължих. Поддържах 62-65 през цялото време, течността между торбата и котлона имаше по-висока темп, разбърквах често... Общо озахаряването продължи около 120 мин до добра йодна проба.
Промиване: около 1ч с 16 л вода на 78 градуса - 25 литра пивна мъст. Не съм мерил нищо на този етап.
Завиране...
Хмел: Simcoe & Mosaic по 15 грама на 10-15 мин от варенето, Saaz & East Kent Golding - по 10гр на 60-та мин от варенето, 5гр ирландски мъх - около 45-та мин. Общо варене - 80 мин.
Сваляне на темп със серпентина, може би около 40-50 мин до 25 градуса.
Начален екстракт 1.045, което отговаря на 11.2 P, количество - 18 литра. Меря със стъклен хидромер.
Маята е Safbrew S-33, които оставих за 15 мин във водичка, шупна, разбърках леко и сипах във ферментатора, пак леко разбърках.
Ферментация: Много бурна за 24ч, после постепенно стихна. На ден 5 отворих, взех проба 1.030 (7.6 P), и сложих чорапче с 20гр Saaz и 15гр дъбов чипс. Плътността ми се стори висока, но реших че има време да спадне. Имаше добър аромат и лека газировка. На ден 7 плътността беше 1.026(6.6 Р). Ден 9 - махнах сухото охмеляване - плътност 1.026 - същата. През цялото време ферментатора (кофа с воден затвор) си бълбука. Днес е ден 11 и не мога да взема решение: Ферментатора още работи, плътността е висока, но пък постоянна, алкохола се получава около 2,6%, което е много ниско... Минали са 11 дни, би трябвало всичко да е готово за бутилиране, но ферментатора бълбука... Да го оставя ли още и колко? А не смея да отварям прекалено често от страх от инфекция и последващ "гашинг", като втората ми варка.... Днес ще направя проверка отново, но не знам какво да предприема.
Ще съм благодарен за всякакви мнения и съвети!
Поздрави!