Страница 1 от 5

Как варите лятото?

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 10:57
от Fikata
Здравейте колеги,понеже не намерих такава тема исках да попитам.Какви методи на охлаждане ползвате през лятото.Къде слагате ферментатора,и после къде отлежават бирите ,ако правя ейл и го сложа на 20градуса да отлежава по добре ли е или в хладилника да ги мушкам и тн.

Re: Как варите лятото?

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2016, 13:43
от Mihail
При мен този въпрос също дойде на дневен ред. Зимата в едното мазе беше около 14 градуса, в другото около 5, в стаята около 20 - лично за мен перфектна картинка :)
Сега обаче нещата са на зле. Най-ниската ми температура е 18 градуса, което не е никак подходяща температура за отлежаване или съхранение.
С моя "co-brewer" сме събрали едно комплетче от dlextreme - терморегулатор със сонда и реле, ама от 2 месеца само се каним да го внедрим в стария хладилник и все не остава време :D
Моята визия е един хладилник за ферментация (този на който ще се монтира контролера) и един за отлежаване (там може и без контролер, ако самия хладилник си държи 5-6 градуса).
Относно охлаждането - 8-метровата ми медна серпентина (ф10 или ф12 е, не си спомням) се справи с 40 литрова варка миналата съботата за около 30 минути, та за сега не се оплаквам. Август месец, може и да пия кисела бира обаче :)

Re: Как варите лятото?

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2016, 14:42
от 5th-hokage
Аз лично изнасям хобито си на вилата там в механата се поддържат 20 градуса постоянно и там ферментирам и газирам - отлежаването в хладилници (по-точно фризери със сменени термостати и си работят като хладилници). Самото варене - на двора на жегата :) охлаждане от вода от кладенец и те това е :)

Re: Как варите лятото?

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2016, 14:40
от st_jivko
Хладилник му е майката на ферментацията.Не е задължително да е с контролер,но е желателно.
И аз моя още не съм го внедрил и ползвам електронен стаен термометър.
Добре е хладилникът да е без камера,за да не се губи място.

Re: Как варите лятото?

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2016, 16:28
от Dejmos
Ако пригаждаме наличен хладилник, как да е, ползваме каквото има. Но ако ще се купува за целта, слушайте Живко.

Аз имах един 80 литров компресорен с малка камерка. Заради нея и издатината на компресора, мога да сложа две туби по 11 литра от минерална вода и да ферментирам общо 15-19 литра.
Не съм преустройвал нищо. Нагласих му термостата на макс (така държи около нулата) и сложих един външен цифров термостат със сонда на кабел, лепната вътре в хладилника. Термостатът прекъсва захранването на хладилника, като достигне търсената температура. Кеф ми ферментиране, кеф ми отлежаване. Малко грубо решение, но така не бърникам вътре и няма какво да счупя.

Re: Как варите лятото?

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2016, 12:48
от Clarion
Въпреки че имам хладилник, в който събирам две туби от минерална вода от по 19.5 л, в каквито фирменирам (и после корни кегове на тяхно място за отлежаване, газиране и разливане), още преди години си направих една кутия от 10 см XPS излолационни плоскости, в която се събира една 19.5 л туба. С помощта на най-обикновени охладители за хладилна чанта (по лев в Джъмбо) може да се поддържа без проблем сравнително постоянни температури от 18С дори и до 10-12С през лятото (външна 30С) - сменят се два пъти на ден. Ползвам я и през зимата с ел.одеало, но тогава не винаги успява да качи до 18С.

Re: Как варите лятото?

МнениеПубликувано на: 30 Юни 2016, 17:38
от victoryvt
При околна 23-24гр. ферментацията в моя бидон се случва на над 26 и започват да излизат неприятни миризми.
Две тениски намокрени добре и лепнати по стените на бидона свалят темп. на ферментация до 1-2 гр. под околната - т.е. без всякакъв хладилен охладител мога да правя приемлива ейлова ферментация на около 21-22гр. с поливане два пъти дневно по една чашка вода по тениските.
Това е т.н. изпарителен охладител (evapourative cooling) , добавянето на един вентилатор и по-често мокрене сваля с още 1-2 градуса темп. на ферментация, но вдига влагата в стаята.

За по-ниски темп. на ферментация ползвам (в момента) стар проточен охладител за наливна бира, чиято ледена вода превъртам през серпентина от неръждавейка (6м. от магазина) и китайска помпа на 12 волта (20 $) с дебит 5л./мин. + контролер с ардуино и две релета (за пускане /спиране на агрегата и за помпата).
Разбира се може и с евтин температурен контролер (китайски) за 5$ , но ще трябва да се направи и нещо за захранване на помпата.
Така описаната система може да свали темп. със скорост от градус на час за 100л. ферментираща мъст.
Прекаляването обаче води до флокулация на дрождите и после проблемна ферментация. Особено чувствителни са дрождите за ботъл - Маури Брю Драут, които иначе имат много чист и почти лагерен профил на ферментация.

Re: Как варите лятото?

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2016, 21:01
от Новагодин
Сега и аз ще имам такъв проблем, и то с първата варка. Чудя се, поне ферментаторите ще са ми бутилки от по 19 литра, а те влизат точно в едни кофи, които имам, и остава по 1-2 см между тях, ако ги сложа в кофите и напълня пространството с вода, и изобщо като имам време, два- три пъти на ден, пускам с маркуч да сменя водата, ще има ефект със сигурност. Поне водата ще преви по-добър топлообмен от въздуха, изобщо и да не се сменя със студена от чешмата.

Re: Как варите лятото?

МнениеПубликувано на: 10 Юли 2016, 11:39
от martinmgm
А има ли проблем тенджерата при варенето да е на слънце? Нали хмела реагира и се окислява. Знаете, лятото е приятно да се вари на двора, но въобще не съобразих, че трябва да е на сянка.

Re: Как варите лятото?

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2016, 10:43
от 5th-hokage
Ето какво открих в нета за по заможните пивовати :) даже се замислям не може ли да си направим подобна система за по малко пари :) примерно с водно охлаждане и да се използва някоя стара водна помпа от кафемашина

http://www.brewjacket.com/product/brewjacket-immersion-base-unit/