Страница 1 от 2

Първи опити (неуспешни)

МнениеПубликувано на: 02 Май 2016, 21:01
от georgialexandrov
Включвам се и аз към домашните пивовари с моите три опита: един портър, един портър с кафе и един American IPA (с рецепта от книжката).
За двата опита Porter използвах тази рецепта. В крайна сметка с оглед на наличните неща в магазина стигнах до:
Малц:
Pale Ale 1.3кг
Munich 0.3кг
Crystal 30L 0.2кг
Crystal 60L 0.04кг
Black Patent 0.075кг
Хмел:
Nugget (12%) 4.5гр
Kent Goldings (5.2%) 12.5гр
Дрожди:
Nottingham Ale 5.5гр

При втория опит използвах същата рецепта, но добавих и 50 грама мляно кафе Лаваца.
Първите два опита направих на котлона като и при двата случая не успявах да поддържам температурата по време на майшуването до точните градуси. Вместо 64 градуса при първия опит достигнах 74 докато докато спра котлона и той спре да отдава топлина (късно се сетих да махам тенжерата от него).
При третия опит реших да оптимизирам процеса и използвах бързовар включен през реле свързано с Raspberry Pi към което има и свързан термометър. Написах и малко програмче на Node.js, което следи температурата на водата и пуска/спира бързовара през релето когато е нужно.
В крайна сметка хардуерната конфигурация се получи нещо такова
IMG_5309.jpg

IMG_5356.jpg

Малца го сложих в марля за по-лесно вадене. Промих в съотношение 1:4
IMG_5358.jpg

Накрая всичко се свари като ми направи впечатление, че термометъра не отчете повече от 97 градуса. Не зная дали това е максималната температура, която е възможно да достигне водата с този бързовар (2 киловата) или просто термометъра отчита с определена точност (въпреки че по спецификация е до 0.05 градуса).
IMG_5359.jpg


При трите опита получих количество за бутилиране около 9-9.5 литра. Ферментацията протичаше в рамките на 2-3 дни и в трите случая бутилирах след 7-14 дни, в зависимост от свободното ми време.
Сега лошата за мен новина - резултата.
При първия случай се получи доста слаба бира. Почти не се усещаше алкохол и бирата беше доста водниста. Като за първи опит ставаше, но е много далеч от това, което търся, а именно вкус подобен на Гларус Porter или Black Cab Porter на Fullers.
Втория опит не беше по-добър. Кафето вместо да даде лека нотка на кафе даде вкус на втора цедка и завърши в мивката.
Третия опит се получи страхотен на аромат, но вкуса отново беше доста воднист. И при трите опита изпуснах температурата по време на майшуването до над 70 градуса. При третия опит ми заби приложението и го стартирах отново за да спре релето чак когато вече беше достигнало 78 градуса :-(.
Понеже съм абсолютно начинаещ нямам представа как да изляза от този омагьосан кръг на водниста бира. Може ли да ми дадете някакви съвети какво да подобря в процеса и от какво може да се получава воднистия резултат?

Re: Първи опити (неуспешни)

МнениеПубликувано на: 02 Май 2016, 21:23
от rajev
1- махни марлята и добави малца направо във водата, при твоята технология ми е много чудно как разбъркваш маиша?
2- пробвай тоя портър да го озагариш следващия път на 65 или 66 градуса еднотемпературно
3-търсиш вкус на кафе ....ами малц карафа 5% от общото количество на малца(може и 8% карафа въпрос на вкус)
4 -всички джаджи на боклука докато не направиш поне 10 варки и не схванеш процеса на пивоварене
Поздрави

Re: Първи опити (неуспешни)

МнениеПубликувано на: 02 Май 2016, 22:42
от Steelheart
Това с бързовара нещо не ми допада. Бързо загрява и развива бая температура и шанса да загори върху него е голям. Използвам термоконтролер, бъркалка и бързовар и още четкам загорялото върху него. Чудех се защо почна да качва температурата едвам едвам, а то било заради изолираната със загоряло нагряваща повърхност....

Re: Първи опити (неуспешни)

МнениеПубликувано на: 03 Май 2016, 08:24
от victoryvt
То распберито добре, ама нещо като захарамоер да беше ползвал да ни кажеш каква начална и каква крайна плътност измери, че да коментираме "воднист" вкус.
А йодна проба ? Дали въобще си направил озахаряване на малца ?
Като гледам бързовар мушнат под торба с малц ми е много интересно коя температура поддържаш - тази между кофата и торбата или тази вътре в торбата ?
И в двата случая си в грешка - ако поддържаш темп. външна за торбата - то вътре в нея е поне с 10 градуса надолу и озахаряване няма, ако ли пък се мъчиш да вкараш температурата вътре в торбата в границите, то отвън на нея ще е вече над 80 и ензимите ще се разпаднат.
Тъй че - давам съвет :
1. Забрави за распберито, или го ползвай само като термометър.
2. Направи едно просто еднотемпературно озахаряване така - стопли си водата (айде нека да е с распберито) до 71 гр. точно. Разбъркай в нея малца свободно без торба и отчети дали си уцелил 65 гр. темп. на майша. Поддържай тази темп. на котлон или чрез добра изолация 45 мин. до 1 час. После направи йодна проба и чак като се увериш че е добра - тогава промивай с вода на 78-80 градуса.
3. Варката може и с бързовара, стига да не си вкарал много белтъци при промиването.
4. Охлади бързо с нещо - водна баня, бутилки ледени, ледена баня, серпентина ...
5. Изчакай да паднат утайките, прелей бистрото във ферментатора, прецеди утайките и накрая измери от ферментатора т.н. начална плътност и докладвай колко е.
6. Ферментация и след нейния край измери т.н. крайна плътност и докладвай колко е.
7. Бутилиране и газировка.

И чак тогава ще можем да говорим за "водниста" или не бира.

Re: Първи опити (неуспешни)

МнениеПубликувано на: 03 Май 2016, 09:55
от Martin
Нещо ми се струва че си скочил с дрехите в дълбокото. Направи някоя друга варка на ръка, разбери как протича всичко, какви грешки можеш да направиш, как точно става работата. След това ще ти се изясни къде можеш или си струва да автоматизираш, и къде не. Сам ще разбереш как да си го направиш. Почва се стъпка по стъпка, малки варки, лесни рецепти и възможно най малко оборудване. И после надграждаш.

Re: Първи опити (неуспешни)

МнениеПубликувано на: 03 Май 2016, 13:15
от rajev
Виктор ако реши да я мести темата ,че май стана помощ за проблеми или разни приказки......... :mrgreen:

Re: Първи опити (неуспешни)

МнениеПубликувано на: 03 Май 2016, 13:32
от brokenerror
Все се чудя защо слагате бързовар направо в майша, ясно е че ще загори... Все си мисля, че по-удачния избор е да се вземе един дълъг нагревател (може да се поръчва дължина по избор) и да се овие от външната страна на тенджерата/казана.
А според моите разсъждения е най-добре да се направи един балон/цилиндър (в стил бойлер), който да се постави в средата на тенджерата/казана и вътре в него овит, по вътрешните му стени, нагревател. Смятам че 2 или 3 kW ще са достатъчни за бързото загряване и поддържане на необходимата температура, най малко на 100 литрова варка.

Re: Първи опити (неуспешни)

МнениеПубликувано на: 03 Май 2016, 13:51
от Steelheart
Виж тази идея ми допада доста и май ще се заема. Така и ще е по-добре разпределена температурата по целия казан, но докато го поръчам този реотан ще ползвам обикновен котлон...

Re: Първи опити (неуспешни)

МнениеПубликувано на: 03 Май 2016, 13:57
от brokenerror
Точно това е целта на задачата - да има колкото се може повече нагорещени зони..

Re: Първи опити (неуспешни)

МнениеПубликувано на: 03 Май 2016, 14:16
от victoryvt
Има една пловдивска (ако не греша) фирма дето прави нагреватели по поръчка, включително и т.н. поясни или цилиндрични ли бяха ...
Представляват нагревателен цилиндър, който може да се нахлузи от външната страна на казана. Площта е доста голяма и загаряне няма да има.
Обаче цената не е за всеки :)