Страница 1 от 1

Бира и електроника, това е моето оборудване!

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2016, 12:21
от stani
Здравейте, да се похваля и аз вече с една успешна варка с новото си оборудване :
- Казан 33л. с 3 KW нагревател и гилза за температурен сензор - закупих го от колега от форума преди година някъде : 60лв (по спомен )
- Казан за варене на компоти 22л. поцинкован(ще го сменя с неръждавейка след като истествам всичко) от Вулкан-3 : 15лв и капак за 3лв.
- Капак за малкия казан с мотор от чистачки за голф : 20лв мотора и 3лв капака и 5лв за пшилка и планки(бъркалки).
- Разни кранове и маркучи : 20лв.
- Контролер ардуино нано, i2C LCD, транзистори кутии и т.н. : 45лв.
- Два цифрови водоустойчиви температурни сензора : 8лв.
- Захванване 150W/12V за мотора и електрониката : 26лв
- SSR 25А : 15лв.
- Кабели 10м 3х2.5мм2 : 20лв.

Машуването става в малкия казан(койте и лаутер тун за промивка), като се бърка с бъркалката от мотор на чистачки, който се управлява с PWM от контролера :). Използва се големия казан като водна риза за подгряване на малкия (малкия влиза в големия)...като височината на малкия казан се променя, с което се променя и количеството на водата в големия казан - то се използва за промиване на материала :) след карая на машуването.
Така ги сметнах нещата, че да може да машувам макс 4.5кг с X3 вода, и Х4 вода в големия казан за промивка. На дъното на малкия казан има мрежа от мека връзска. Варя в големия казан.

И сега боята гордост :)...
Контролера е направен на базата на ардуино нано и е тип PID. Оригинала на софтуера е взет от тук, но е променен за работа с ротационен енкодер и 2 бутона, както и добавих PWM контрол на 4kHz за мотора( оказа се, че на 31кHz смущава бутоните, трявба да пробвам да екранирам по-добре заханването ) и още един температурен сензор за да се следи в маш туна температурата. Има възможност да се избира по който сензор да се управлява температурата, т.е. PID процеса. В началото мислех да е по вътрешния сензор, но се оказа, че и по външния няма ядове, просто отнема около 5мин след като вън се достигне температурата да се изравни и вътре.
Скоро ще добавя и таимери към контролера, но може би ще трябва да го сменя с нещо от рода на ардуино мега, т.к. тук съм на 70% от паметта...а искам и да добавя и логване евентуално на SD карта...т.е. рецептата да е записана във фаил на картата и да си е чете от там, както и да логва температурите във всеки момент в csv. Отделно ще има и зумер...но софта е лесен, трябва да се пооправи механиката :).

Имах един ваицен малц 7кг. от преди една година( срам, ама да една година стоя докато се наканя пак да варя ) и първия път когато сварих 3.5кг от него началото на варенето(при Х3, Х4) беше 8-9%, а сега с тази бъркалка и същото количество, промиване за около 30 мин. започнах от 11 %, което значи, че като се бърка е доста по-ефективно :):)...днес ще пробвам вайцена от първата варка...дано да става...

Ако някой реши да направи подобен контролер - давам кода и мога да съдействам направо с модифициран код и програмиран в контролера(платката) за нужните цели :) срещу някоя друга бира.
Линк към видеото с кратка презентация.

Re: Бира и електроника, това е моето оборудване!

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2016, 09:07
от bal4i6ki
Хайде Колега наздраве

Re: Бира и електроника, това е моето оборудване!

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2016, 12:45
от daniel.trifonov
Здравей Стани!
Реализацията ми хареса много. Ще ти пусна само някоко "фитила".
- Може да смениш ардуиното с nodeMCU. Има Wi-Fi, но освен това има много място за съхранение на кода, много по-бърз процесор, 128kB RAM, 3,3V логика.
- SSR-a не е лош избор, но може да се замени с корав симистор (BTA25H), електрически изолиран от корпуса и opto-coupled zero-cross triac.

Поздрави!

Re: Бира и електроника, това е моето оборудване!

МнениеПубликувано на: 09 Ное 2016, 17:50
от stani
daniel.trifonov написа:Здравей Стани!
Реализацията ми хареса много. Ще ти пусна само някоко "фитила".
- Може да смениш ардуиното с nodeMCU. Има Wi-Fi, но освен това има много място за съхранение на кода, много по-бърз процесор, 128kB RAM, 3,3V логика.
- SSR-a не е лош избор, но може да се замени с корав симистор (BTA25H), електрически изолиран от корпуса и opto-coupled zero-cross triac.

Поздрави!


Гледах ги тези nodeMCU-та, но все още не съм се усмелявал да се занимавам с тях, може би скоро ще го направя, като им гледам цените как са паднали...
Дам може и с симистор, но като цена(читав) идва почти същото, а ще иска и компоненти които ако проектирам платката ще го направя...но когато всичко е на "хвърчащ" монтаж малко усложнява нещата :).

ПС.Кога пак ще има събор на Варненските пивовари да пием по някоя бира ?:)